فهرست

اخبار شهرستان ها

با حضور مولف اثر؛

نشست نقد و بررسی کتاب نامیرا در شبستر برگزار شد

همزمان با سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) نشست نقد و بررسی کتاب نامیرا با حضور نویسنده کتاب و به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، نشست نقد و بررسی کتاب نامیرا همزمان با سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر و میزبانی کتابخانه عمومی الغدیر دریان با حضور صادق کرمیار، نویسنده کتاب؛ هادی محسنی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر؛ اعضای گروه کتابخوانی یک لقمه کتاب، نویسندگان، پژوهشگران و علاقمندان حوزه کتاب و کتابخوانی به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.
هادی محسنی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر ضمن عرض تسلیت بمناسبت سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) با بیان سوابق تالیفاتی وکارهای فرهنگی و هنری صادق کرمیار، وی را به عنوان یکی از پیش قراولان عرصه رمان نویسی در حوزه ادبیات با مضماین تاریخی و دینی معرفی کرد.
محسنی با اشاره به اینکه کتاب نامیرا در زمره رمان های تاریخی است افزود: این کتاب بر اساس واقعه تاریخی و بر پایه ساختار سازی اجتماعی وکنش و واکنش های اجتماعی از دید نگارنده کتاب نوشته شده است. وی با اشاره به اینکه اساسا به تعداد خواننده یک کتاب رمان، همان تعداد نقاد نیز می تواند باشد گفت: در این کتاب که بر پایه مکتب رئالیسم تالبف شده است رگه هایی از تاریخ اجتماعی و نیز ارتباطات محلی و قومی و قبیله ای را که نشان از سبک زندگی مردمان آن دوران نیز به شمار می آید می توان مشاهده کرد. به تعبیری اساسا رمانی از سبک رمان های قرن18و19روسیه پیروی کرده است.
محسنی در قسمت دیگری از صحبتهای خود انتخاب نام کتاب را منطبق بر مضمامین و مفاهیم و کلیت مبنایی داستان دانسته افزود: نامیرا نشان از ماندگاری و پایداری است که نویسنده در لابه لای داستان به آن تاکید داشته است.
رئیس اداره کتابخانه های شهرستان شبستر گفت: موضوعاتی از قبیل فتنه و نفاق و عدم تشخیص صحیح خوب از بد و نیز تاثیر عصبیت قومی و قبیله ای در نزد عرب کوفی در این کتاب بیشتر به چشم می آید و به نوعی چهره واقعی از وضعیت اجتماعی اعراب آن دوران را به تصویر می کشد هر چند به صورت انتزاعی نیز مواردی مطرح می شود.
محسنی در بخش دیگری از سخنان خود به تناقض موجود به نقش زنان در نزد اعراب اشاره کرد و افزود: جایگاه ویژه زنان در این رمان بر مبنای دیدگاه نویسنده و در وقایع این داستان بیشتر ساخته وپرداخته ذهن نویسنده است چرا که عموما دیدگاه اعراب آن زمان به زنان از این جنس نبوده و زنان با محدودیت خیلی بیشتری مواجه بودند.
محسنی در بخش پایانی سخنان خود به نقش تاثیرگذار و نگاه داستان گونه و روان نویسنده کتاب به یک واقعه تاریخی مهم در تاریخ اسلام اشاره کرده و افزود: استفاده از زبان داستان و رمان در گسترش معارف اسلامی می تواند نقش بسزایی داشته باشد.
در ادامه این برنامه محمدرضا حشمتی کارشناس حوزه کتاب، صادق کرمیار را یک محقق تاریخ اسلام برشمرده و گفت: نویسنده کتاب با قلم زیبایشان شخصیت های حقیقی آن دوران از جمله مسلم، هانی، مختار و عبداالله را به خوبی به تصویر کشیده و از همه جوانب به موضوع نگاه کرده و بسیاری از عوامل و شخصیت ها را به زیبایی پرداخته اند، از جمله تاثیر مردم شناسی معاویه با شناخت از کوفه و حس برتری جویی مردم کوفه نسبت به شامیان، توجه به ساختار  قبیله ای و عشیره ای که در قوم عرب وجود داشته و اینکه قوم قبیله چه قدر در تصمیم گیری ها  اثر گذار بوده و هستند.
حشمتی در ادامه سخنان خود گفت: انتظار از صادق کرمیار این بود که در رمان نامیرا نیز مانند رمان درد، شرایط و فضای سبک زندگی حاکم آن زمان را با خودش همراه نماید.
در ادامه این برنامه فرهنگی، صادق کرمیار نویسنده کتاب نامیرا در پاسخ به سوالات مخاطبان، با اشاره به اینکه به تعداد مخاطبان کتاب داستان و رمان، نقد و تحلیل وجود دارد و رمان بعد از کتاب شدن متعلق به خواننده می باشد و نویسنده حق ندارد از کتاب دفاع بکند چون نویسنده به هدف خود در نوشتن کتاب از یک روایت تاریخی رسیده و انجام داده است و اگر دفاعی است خود کتاب باید باشد. وی افزود: چندین نوع نقد کتاب وجود دارد که نقد تفسیری به خصوص در رمان، دیدگاه و نظر خواننده را مطرح می کند و در مورد نامیرا هیچ اظهار نظری برای اصل کتاب ندارم و براساس اهداف خودم از واقعه تاریخی نوشته ام و من براساس هدف و شیوه خودم داستان کتاب را روایت نموده ام و تاریخ نویس نیستم در تاریخ نویسی باید مستندات بیان گردد ولی نویسنده رمان تعهدی ندارد که وقایع تاریخ را آن طور که باید نشان بدهد. نویسنده رمان، یک واقعه تاریخی را تبدیل به ساختار داستانی با استفاده از فنون و ظرایف داستان نویسی می نماید که در این بین ممکن است تفاوتهایی با آنچه واقعا به صورت تاریخی روی داده و آنچه به صورت داستان بر ورق آمده هم وجود داشته باشد اما آنچه مهم است نویسنده فرایند داستان را طوری به سرانجام می رساند که به هدف اجتماعی، فرهنگی و تربیتی خود از نگارش متن دست یابد.
گفتنی است کتاب نامیرا برای اولین بار در سال 1388 به چاپ رسید و تاکنون 34 بار تجدید چاپ شده است کتابی که مورد تقدیر و تجلیل رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، کتابی که با متنی روان و زیبا و شفاف و سراسر تصویرگری ذهنی و گویا، از تاریخ پر از تردید و شک مردم کوفه قبل از واقعه عاشورا  و مسایلی که باعث واقعه کربلا شد را  پرداخته است.
عكس های مرتبط : كلمات كليدی : نقد و بررسی کتاب
نسخه قابل چاپ