فهرست

اخبار شهرستان مراغه

به مناسبت روز جهانی عصای سفید:

از کتابداران روشندل اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی تقدیر شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی بمناسبت 23مهر و روز جهانی عصای سفید طی مراسمی از 5 تن از همکاران روشندل استان تجلیل کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، در مراسمی با حضور اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی از 5 تن از همکاران روشندل اداره کل کتابخانه های عمومی استان تجلیل به عمل آمد.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این جلسه با بیان اینکه پدیده معلولیت سابقه ای به قدمت تاریخ بشر دارد و امروزه میلیونها نفر از جمعیت مناطق مختلف جهان دارای نوعی معلولیت هستند افزود: معلولیت تنها یک محدودیت است نه محرومیت و معلولین جامعه را نباید مطرودین جامعه دانست. زیرا معلولین نیز مانند تمام افراد سالم از حق مساوی برای برخورداری از امکانات فرهنگی، رفاهی، تجهیزاتی و عمومی برخوردارند.
اسد بابایی در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت و سیاست گذاری برای ارائه خدمات کتابخانه ای به اقشار خاص در نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: در راستای تحقق و دست یابی به این هدف مهم 2 باب کتابخانه در سطح استان شامل کتابخانه مرکزی تبریز و کتابخانه عمومی اوحدی شهرستان مراغه دارای بخش نابینایان هستند.
وی با بیان اینکه در این بخشها 5 کتابدار نابینا در در حال فعالیت هستند، افزود: این کتابخانه ها در مجموع با 2652 نسخه کتاب بریل، 7265 نسخه کتاب گویا و بالغ بر 330 عضو فعال مشغول فعالیت می باشند.
تجهیزات بخش نابینایان در کتابخانه های عمومی شامل ابزار درشت نمای الکترونیکی، لوح و قلم بریل، هارد اسکترنال، ماشین تحریر و چاپگر بریل، تجهیزات رایانه ای و دستگاه ضبط صدا است که علاوه بر موارد فوق بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز با دارا بودن تجهیزات پیشرفته چاپ کتاب بریل دومین قطب تولید کتاب با خط بریل در کشور می باشد که تاکنون 2730 جلد کتاب در 327600 صفحه تولید و به کلیه کتابخانه های دارای بخش نابینایان تحت پوشش نهاد کتابخانه های عمومی کشور و تعدادی از انجمن های نابینایان و برخی از مراکز کتابخانه ای نابینایان شهرداری و بهزیستی ارسال شده است.
عكس های مرتبط :