فهرست

گزارش

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی؛

نشست فرهنگی خوانش، نقد و بررسی کتاب «ادبیات جهان را چگونه بخوانیم» در تبریز برگزار شد

ششمین نشست استانی «آثار خواندن» از سلسله نشست‌های معرفی، خوانش و نقد با بررسی کتاب «ادبیات جهان را چگونه بخوانیم» نوشته دیوید دمراش به همت اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، نشست فرهنگی خوانش، نقد و بررسی کتاب «ادبیات جهان را چگونه بخوانیم» نوشته دیوید دمراش با حضور شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و جمعی از اساتید دانشگاه، نویسندگان، پژوهشگران و علاقمندان به حوزه مطالعات خواندن در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.
شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در آغاز این جلسه ضمن خیرمقدم به حاضران و بیان اهداف برگزاری نشست های نقد و بررسی کتاب در حوزه های «مطالعات خواندن» گفت: ادبیات همیشه به عنوان منبع معتبری از اطلاعات از همه جای دنیا عمل می‌کند. درست است که زبان‌ها شکل دهنده ادبیات هستند اما مطالعه‌ی ادبیات نمی‌تواند تنها به مطالعه‌ی زبان‌ها محدود شود و خوانش ادبیات جهان حلقه متصله تمدن های بشری و برقرار کننده ارتباط میان فرهنگ های مختلف جهان است. اگر چه نابرابری های قدرت و نظام سلطه جهانی مشکلات بزرگی را در راه ایجاد این ارتباط ایجاد کرده است.
خدایی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تأثیرگذاری ادبیات ایران بر دنیای شرق و غرب افزود: در ادوار مختلف تاریخ متون اخلاقی، عرفانی، داستانی و حتی تاریخی ادب فارسی مورد توجه و استفاده ادیبان، شاعران، نمایش نامه نویسان و داستان سرایان جهان بوده است. بنابراین لازم است در کنار ادبیات شرق و غرب برای خواندن و پژوهش درباره ادبیات جهان بر داشته های ادبی خود نیز احاطه داشته باشیم.
در ادامه این نشست جمعی از پژوهشگران و علاقمندان حوزه «مطالعات خواندن» و «ادبیات جهان» از جمله دکتر عبدالله باقری حمیدی، عضو هیئت علمی گروه مترجمی زبان انگلیسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه نبی اکرم؛ محمد نوالی، پژوهشگر فلسفه و استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه تبریز؛ خلیل سلطان القرایی، استاد دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تبریز؛ محمد رمضانی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان؛ حمیده پروینی، کارشناس ادبیات و مدرس دانشگاه تربیت معلم آذربایجان شرقی و سایر حاضران و علاقمندان بر اساس برداشت خود از محتوای کتاب، به بیان عقاید، نظریه ها و پرسش ها و پیشنهادهای خود از این کتاب پرداختند.
گفتنی است، کتاب «ادبیات جهان را چگونه بخوانیم» اثری از دیوید دمراش و ترجمه شبنم بزرگی در حوزه خواندن، توسط نشر چشمه در 211 صفحه به چاپ رسیده است.

عكس های مرتبط : كلمات كليدی : نشست نقد و بررسی کتاب , آثار خواندن , ادبیات جهان را چگونه بخوانیم
نسخه قابل چاپ