فهرست

یادداشت و پیام

دبیرکل نهاد در پیامی به مناسبت بزرگداشت روز قلم عنوان کرد؛

رسالت نویسندگان، به مثابه «فریضه‌ای فرهنگی»

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد به مناسبت ۱۴ تیرماه روز قلم در یادداشتی ضمن تبریک این روز به نویسندگان نوشت: تاریخ گرانبار دینی و اجتماعیِ خواندن و نوشتن در ایران اسلامی، که در مردمی‌ترین و واقعی‌ترین شکل آن، در «کتابخانه عمومی» جلوه کرده است، حرمت و مکانت نویسنده و نوشته را پیش چشم همه می‌نهد و رسالت نویسندگان، به مثابه «فریضه‌ای فرهنگی» را نیز، به‌شایستگی، تذکر می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، متن پیام به این شرح است:

روز خجسته قلم را به نویسندگان، مترجمان، پژوهشگران، منتقدان، ناشران، کتاب‌خوانان و همه اهالی ارجمند کتاب مبارک‌باد می‌گویم.

در شرافت نوشتن و والاییِ مقام نویسنده همین بس که از یک سو آفرینشگر هستی، پیام آسمانی‌اش را به هیأت «کتاب» نازل فرمود، و از دیگر سو حضرات معصومان و اولیای الهی نیز آن معارف شگرف را به زینت «نوشتار» آراستند.

در سنّت گرامی ایرانیان مسلمان نیز این کتاب و نوشته بوده است که هم مایه و پایه ثبت تاریخ و ادب و فرهنگ در فضای نخبگان شده و هم در محیط عام، نظم اجتماعی تولید کرده است. این تاریخ گرانبار دینی و اجتماعیِ خواندن و نوشتن در ایران اسلامی، که در مردمی‌ترین و واقعی‌ترین شکل آن، در «کتابخانه عمومی» جلوه کرده است، ضمن آنکه حرمت و مکانت نویسنده و نوشته را پیش چشم همه می‌نهد، رسالت نویسندگان، به مثابه «فریضه‌ای فرهنگی» را نیز، به‌شایستگی، تذکر می‌دهد.

حساسیت زمانه و التهاب و عطش بی‌پایان مخاطبان امروز، این پیام را به همه اصحاب نشر می‌دهد که: به نیازهای واقعی مردم بنگرند، به ایده‌های نو بیندیشند، به نقد توجه بیش از پیش کنند، به تأثیر بی‌تردید پژوهش عنایت کنند، به سامان‌دادن به محتوا و زبان آثار ترجمه‌ای عمیقاً فکر کنند، از کلیشه‌های فرمی و محتوایی بپرهیزند، معرفی و توصیف خلاق و روزآمد مفاهیم دینی به کودکان و نوجوانان را دغدغه همیشه خود بدانند و میراث گرانقدر زبان فارسی را پاس بدارند.

برای نویسندگان مردم‌دار و تعهدآفرین و کتاب‌دوستان و کتاب‌خوانان فرهنگمدار ما همه روزها «روز قلم» است. بویژه در این روزها که نوعی از تفکر منحط ضدکتاب که حتی به نامه آسمانی مسلمانان، قرآن، نیز رحم نمی‌کند و آن را به آتش جهل، عصبیت و بی‌فرهنگی خود می‌سپارد، توجه بیش از پیش فرهنگیان در ایران و جهان به کتاب به عنوان میراثی انسان‌ساز بایسته است.

ضمن تبریک دوباره این مناسبت فرهنگی، برای همه نویسندگان و کتاب‌خوانان آرزوی سلامتی و شادی می‌کنم.

مهدی رمضانی

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور

نسخه قابل چاپ