فهرست

گفت و گو

کرونا مانع فعالیت کتابداران نمی‌شود؛

ادامه یافتن خدمات کتابداری در فضای مجازی

اجرای اقدامات پیشگیرانه در کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا که با تعطیلی مدارس و کتابخانه‌های عمومی همراه شده، توجه برخی کتابداران خوش‌ذوق را به سمت استفاده از فضای مجازی برای ارائه برخی خدمات کتابخانه‌ای به اعضای کتابخانه خود برده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اگرچه کتابخانه های عمومی سراسر کشور به دلیل پیشگیری از انتشار عوامل بیماری زا و عمل به توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تا پایان سال تعطیل اعلام شده، اما این تعطیلی مانع ادامه فعالیت کتابداران و ارائه خدمات کتابخانه‌ای به خصوص برای کودکان و نوجوانان نشده است.

زینب وفایی، کتابدار بخش کودک کتابخانه مرکزی تبریز از جمله کتابدارانی است که در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها نیز، از فعالیت‌های خود دست نمی‌کشد و با همراهی همکاران خود از طریق فضای مجازی خدمات و برنامه‌های کتابخانه‌ای را به مخاطبان خود ارائه می‌دهند.

او در این باره می‌گوید: استقبال و شور و نشاط اعضای کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی تبریز، آن چنان ما را به وجد می‌آورد که از مدت‌ها پیش به این فکر افتادیم تا در ایام تعطیلی کتابخانه مرکزی تبریز، از طریق فضای مجازی در کنار انعکاس فعالیت‌هایمان، برخی خدمات و برنامه‌های کتابخانه‌ را هم به بچه‌ها ارائه دهیم که در ادامه استقبال بچه‌ها و والدین آنها از این حرکت، باعث شد تا فعالیت‌مان در فضای مجازی را به صورت جدی‌تری به پیش ببریم.

وفایی درباره شرایط فعلی پیش آمده در کشور که منجر به تعطیلی کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور شده نیز گفت: لزوم عمل به توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا که باعث تعطیلی مدارس از یک سو و تعطیلی کتابخانه‌های عمومی از سوی دیگر شده، کودکان و نوجوانان را در قرنطینه خانگی نگه داشته است و این قشر به دلیل حساسیت‌های ویژه و آسیب‌پذیر بودن، به توجهی ویژه نیازمند هستند. بر این اساس ما با هدف ایجاد حس نشاط و شادابی برای آنها، برنامه‌های ویژه‌ای برای ادامه فعالیت بخش کودک کتابخانه مرکزی تبریز در فضای مجازی درنظر گرفتیم.

او ادامه داد: بر این اساس ما با استفاده از امکانات موجود در شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب، از یک سو اقدام به اطلاع‌رسانی برنامه‌ها و اطلاعیه‌ها و از سوی دیگر به ارائه برخی برنامه‌ها و خدمات کتابخانه، از قبیل قصه‌گویی، کاردستی و غیره در قالب انتشار فایل‌های تصویری و البته با محوریت کتاب کرده‌ایم که خوشبختانه با استقبال خوب بچه‌ها و والدین آنها روبه رو شده است. استقبالی که باعث شده به فکر طراحی و اجرای برنامه‌های بیشتری برای مخاطبان‌مان از طریق فضای مجازی بیفتیم که به زودی به سایر برنامه‌های ما اضافه خواهد شد.

فعالیت‌های زینب وفایی و همکارانش در بخش کودک کتابخانه مرکزی تبریز نمونه‌ای از همت کتابداران سراسر کشور است که فعالیت‌ها و ارائه خدمات خود را از طریق امکانات و ظرفیت‌های موجود در شرایط خاص، به مخاطبان خود ارائه می‌دهند.

نسخه قابل چاپ