اخبار شهرستان ها
1401/11/20 پنجشنبه
همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی:
کتابخانه عمومی تربیت، نخستین کتابخانه دولتی ایران در تبریز بازگشایی شد
همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتابخانه عمومی تربیت، نخستین کتابخانه دولتی ایران بعد از تعمیر، تجهیز و بازسازی اساسی بازگشایی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتابخانه عمومی تربیت، نخستین کتابخانه دولتی ایران بعد از تعمیر، تجهیز و بازسازی اساسی با حضور تراب محمدی؛ معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی، حجت الاسلام و المسلمین سید علی فقیه؛ رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان، علی جعفری آذر؛ فرماندار شهرستان تبریز، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود حسینی، مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، سید محمد حسین بلاغی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اسد بابایی؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و جمعی از علاقمندان به حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
تراب محمدی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی در مراسم بازگشایی قدیمی ترین کتابخانه دولتی ایران، گفت: دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در تمامی حوزه ها به ویژه حوزه فرهنگ مشعشع بوده اما متاسفانه به خوبی تبیین نشده است.
تراب محمدی اضافه کرد: در قبل از انقلاب تعداد کتابخانه های موجود در استان و اردبیل، ۲۵ باب بود که امروز فقط در آذربایجان شرقی ۱۱۵ مورد افزایش یافته و با احتساب کتابخانه های مشارکتی تعداد آن به ۱۵۴ باب رسیده است که همین موضوع نشان دهنده اهمیت فرهنگ در انقلاب اسلامی است. وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بیشتر انقلاب فرهنگی است، گفت: اگر به حوزه فرهنگ بیشتر توجه شود بسیاری از مشکلات وجود به خودی خود مرتفع خواهد شد.
 محمدی ادامه داد: وظیفه داریم تاریخ انقلاب اسلامی و به ویژه تاریخ ۱۵۲ ساله ایران از زمان عهدنامه ترکمانچای را برای جوانان بازگو و تبیین کنیم و افکار عمومی را از تاراج کشور در دوران قاجار و پهلوی آگاه تر سازیم.
محمدی اظهار کرد: اگر امروز دشمن و استکبار از ایران ناراحت است و نمی تواند همانند گذشته منابع ایران را به یغما ببرد نتیجه ایستادگی و سرفرود نیاوردن در پیش آنهاست و دشمن از این ویژگی ملت ایران بسیار ناراحت است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه رشد در حوزه کتاب، کتابخوانی و مدیریت کتابخانه های عمومی طی شش ماه گذشته بسیار محسوس است افزود: از مدیرکل جدید جناب آقای اسد بابایی و کتابداران عزیز استان تشکر نموده و انتظار داریم در راستای جهاد تبین و انتقال دستاوردهای انقلاب اسلامی به جوانان بیشتر و بیشتر گام بردارند.
حجت الاسلام والمسلمین سید علی فقیه رییس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با تاکید براینکه باید مردم به وِیژه جوانان را به امر کتابخوانی و مطالعه تشویق کنیم و از راه های مختلف فرهنگ مطالعه در جامعه را رواج دهیم گفت: هر اندازه در زمینه علم، کتاب و کتابخوانی صحبت کنیم نیاز جامعه است.
سیدعلی فقیه با اشاره به اینکه نگران آن هستیم که مردم از علم آموزی کتاب فاصله بگیرند افزود: اجرای برنامه های علمی و فرهنگی مختلف توسط کتابخانه های عمومی برای جذب اقشار مردم به کتابخانه و همچنین ایجاد و توسعه سخت افزاری و نرم افزاری کتابخانه های عمومی، بهترین شیوه ای است که برای جلوگیری از نفوذ فزاینده فضای مجازی به ویژه میان جوانان می توان انجام داد.
رییس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در زمینه افزایش شاخص های کتابخانه ای در دوره جدید مدیریت کتابخانه های عمومی استان ابراز امیدواری کرد که با همکاری همه سازمان های فرهنگی این رشد ادامه داشته و سرعت بیشتری بر خود بگیرد.
اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی نیز در مراسم بازگشایی کتابخانه تربیت ضمن تبریک ایام دهه فجر و چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و مدافع امنیت گفت: بعد از روزی که شش ماه قبل به خدمت مردم شریف استان برای خادمی در حوزه کتاب و کتابخوانی رسیدم یکی از مهمترین دغدغه های بنده اتمام تعمیرات عمرانی و تجهیز کامل کتابخانه تربیت به عنوان اولین کتابخانه دولتی ایران بود. وی افزود: این پروژه در بیش از ۲۰۰۰ مترمربع با مبلغ 25 میلیارد ریال بازسازی و  به سرانجام رسیده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به این که این کتابخانه در چهار طبقه: زیرزمین به عنوان مخزن، طبقه اول ویژه برادران، طبقه دوم بخش کودک و طبقه سوم ویژه بانوان راه اندازی شده است گفت: یک خبر نوید بخش دیگر این است که با تلاش همکاران کتابدار و ستادی ما توانستیم از 25 تیرماه تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان را از 77 هزار نفر با رشد بالای 45 درصدی به 120 هزار نفر برسانیم.
اسد بابایی افزود: با تاکیدات و راهنمایی های مهدی رمضانی دبیرکل محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی در ماه های آتی کتابخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دومین کتابخانه بزرگ استان که متاسفانه نواقص عمده ای داشت طی ماه‌های آتی  افتتاح خواهد شد.
بابایی با اشاره به افتتاح کتابخانه الدار اصلان در منطقه مارالان تبریز که با استقبال عموم مردم در حاشیه شهر مواجه شده است و همچنین بازگشایی کتابخانه شهید فهمیده یامچی بعد از بازسازی اساسی گفت: همه این اتفاقات خوب را مدیون واحدهای عمرانی، برنامه و بودجه، کارپردازی مجموعه و همه همکاران هستیم که از روز اول هم قسم شده ایم تا وضعیت کتابخانه های عمومی استان را بهسازی و بهتر از گذشته کنیم.
شایان ذکر است در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از خانواده مرحوم منصور خانلو و محمد تقی نگاهی به عنوان مدیران و کتابداران پیشکسوت کتابخانه تربیت و محمدحسین کفاشپور و لادن دشتی از همکاران اداره کل کتابخانهه ای عمومی استان به عنوان خانواده شهید تقدیر شد.
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.