اسلایدر بالا
1402/1/26 شنبه
با هدف محرومیت‌زدایی فرهنگی؛
نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار می‌شود
نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به منظور تقویت هویت ایرانی- اسلامی، امیدبخشی و محرومیت زدایی فرهنگی با ارزیابی عملکرد روستائیان و عشایر سراسر کشور و پشتیبانی از طرح های ابتکاری آن‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به منظور تقویت هویت ایرانی- اسلامی، امیدبخشی و محرومیت زدایی فرهنگی با ارزیابی عملکرد روستائیان و عشایر سراسر کشور و پشتیبانی از طرح های ابتکاری آن ها در حوزه کتاب و کتابخوانی، به همت اداره کل مجامع و تشکل ها و فعالیت های فرهنگی و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

این جشنواره به دنبال تحقق اهدافی چون ایجاد عدالت فرهنگی؛ تمرکززدایی در مسیر ارتقای فرهنگی جامعه روستایی و عشایری؛ همسوسازی و ایجاد وحدت رویه در برنامه ریزی های نهاد های مسئول؛ احیای هویت روستایی و عشایری و سرعت بخشیدن به نهضت توانمند سازی فرهنگی روستائیان و عشایر؛ شناسایی ایده ها و طرح های مرتبط با ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از اجرای آن ها؛ برقراری ارتباط بین اهالی قلم و کودکان و نوجوانان روستاها و عشایر؛ بالا بردن اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان روستایی با مشارکت دادن آن ها در بحث های گروهی؛ عادت دادن دانش آموزان برای مراجعه به کتابفروشی در روستاها و کمک به تأسیس و تقویت کتابخانه های کوچک کانکسی، مهدکودکی، کانونی، آپارتمانی و محله ای است.

برای شرکت در این جشنواره فرم ها و برنامه های پیشنهادی روستاها باید به مهر و امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی روستا، مسئول کتابخانه(کتابخانه مساجد و عمومی) یا متولی طرح های کتابخوانی برسد؛ فعالیت ها، مستندات(فیلم، عکس، گزارش، تقدیرنامه فعالیت های شاخص و ابتکاری)، فرم ها و برنامه های پیشنهادی جوامع عشایری باید به امضای دهیار باشد و در همه برنامه ها اعم از اجرا شده یا پبیش بینی شده، اهداف، شیوه اجرای نهادهای مشارکت کننده و نحوه تأمین بودجه باید مشخص و اعلام شود.

شاخص های انتخاب برنامه های ارسالی برای شرکت در نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب عبارت است از: تناسب با نیازهای محلی، آیین های بومی و ارزشای دینی و فرهنگی؛ اثرگذاری مستمر در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی؛ بهره مندی از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحد های اجرایی روستا و عشایر؛ پوشش جمعیتی مناسب و توجه به زنان، کودکان و نوجوانان؛ استفاده خلاقانه از فضای مجازی و ظرفیت های ملی و محلی؛ تقویت کننده احساس تعلق ملی و اسلامی، همگرایی دولت و ملت با ترویج فرهنگ تلاش و همکاری و نشاط اجتماعی؛ توجه به رفع محدودیت ها و آسیب ها؛ قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق؛ محتوا و شیوه اجرای نو و باکیفیت و استفاده از ظرفیت مفاخر علمی.

در ارزیابی برنامه های ارسالی، ۷۰ درصد امتیازدهی بر اساس فعالیت های انجام شده در بازه زمانی فروردین تا بهمن ماه ۱۴۰۱ و ۳۰ درصد ناظر بر ایده ها و طرح هایی است که در آینده و با حمایت های مردمی و دولتی اجرا می شود.

متقاضیان می توانند تا ۳۰ خردادماه ۱۴۰۲، از طریق بارگذاری اطلاعات اولیه و شخصی مسئولین طرح در سامانه platzaar.ir/villageregister، دریافت رمز عبور از طریق پیامک و تکمیل اطلاعات و فرم معرفی دوستدار کتاب در سایت platzaar.ir، نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند. آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب شهریور ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه الکترونیکی اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی به نشانی www.majame.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار می شود

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.