اخبار برگزیده
1401/11/3 دوشنبه
در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری بین ادارات کل کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش آذربایجان شرقی مطرح شد؛
ترویج فرهنگ مطالعه و تقویت هم نشینی کودکان با کتاب کلید تربیت نسل آگاه برای آینده است
تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و اداره کل آموزش و پرورش این استان با هدف همکاری های بیشتر در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی امضا شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، در نشستی با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی پور رادی، مدیرکل آموزش و پرورش استان و اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، تفاهم نامه همکاری دو سازمان با هدف انجام فعالیت های مشترک در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان امضا شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این دیدار با تاکید بر نقش کتابخانه های عمومی در پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان، به ارائه گزارشی از برنامه های فرهنگی انجام شده از جمله جشنواره کتابخوانی رضوی، نشست های کتاب خوان در سطوح مختلف، نشست های جمع خوانی و جلسات نقد و بررسی کتاب پرداخت.
بابایی با اشاره به مفاد تفاهم نامه منعقد شده افزود: ادارات کل کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش استان نقش بسزایی در ارتقای سواد اجتماعی و تحصیلی و همچنین تربیت نسل کودک و نوجوان را برعهده دارند.  وی یکی دیگر از مهمترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه را استفاده از پتانسيل هاي فرهنگي هردو سازمان جهت ترويج فرهنگ کتابخواني عنوان کرده افزود: ترویج فرهنگ مطالعه و تقویت هم نشینی کودکان با کتاب کلید تربیت نسل آگاه برای آینده است.
بابایی افزود بر اساس این تفاهم نامه هر کتابخانه با عنوان «یار مهربان» مدارس همجوار خود را تحت پوشش قرار داده و به ارائه خدمات کتابخانه ای به دانش آموزان این مدارس می پردازد.
گفتنی است عضويت رايگان دانش آموزان پيش دبستاني زير 7 سال و عضويت دانش آموزان 7 الي 12 سال با 50درصد تخفيف در کتابخانه های عمومی استان؛ همکاری کتابخانه های عمومی سیار با مدارس مناطق کم برخوردار؛ معرفي کتابدار و تامين هزينه هاي آن جهت اجراي برنامه هاي قصه گويي، جمع خواني کتاب، معرفي، رونمايي و نقد کتاب در مدارس (در زنگ فوق برنامه برای سطح ابتدایی، درس تفکر سطح 7 تا 9 دبیرستان و درس تفکر و سواد رسانه ای در سطح 10 دبیرستان و با هماهنگي کتابخانه و مدرسه)؛ صدور کارت «کتاب يار» براي يک نفر دانش آموز منتخب در هر شيفت کاري مدرسه به عنوان رابط کتابخانه مدرسه؛ اجراي برنامه معرفي کتاب در مراسم صبحگاهي مدارس تحت پوشش طرح «يار مهربان»؛ اختصاص يکي از تابلوهاي اعلانات مدارس به موضوع کتاب و کتابخوانی و برگزاري مسابقات کتابخواني در بین دانش آموزان از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
شایان ذکر است در این جلسه از کارت شناسایی دانش آموز کتابیار رونمایی شده و کارت کتابیار افتخاری به مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی اعطا شد.


تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.