اخبار شهرستان ها
1401/7/21 پنجشنبه
در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خداآفرین مطرح شد؛
افزایش سرانه مطالعه مستلزم طراحی روش ها و ایده های نوین است
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خداآفرین به ریاست علی اکبر نکونام فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خداآفرین و با حضور سایر اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن درسالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خداآفرین با حضور علی اکبر نکونام فرماندار شهرستان خداآفرین؛ حبیب شکرزاده، رئیس شورای اسلامی شهرستان؛ عباس ایمان نژاد، شهردار خمارلو؛ کمال امیرپور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خداآفرین؛ مهدی مهرپویا، رئیس اداره آموزش وپرورش شهرستان؛ حسن صفری نژاد، شهردار عاشقلو؛ حسین ایمان نژاد، رئیس اداره بهزیستی؛ مجتبی محمدنژاد، رئیس اداره ورزش و جوانان؛ حمید کوهی اصل، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
در ابتدای جلسه، علی اکبر نکونام، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ضمن تبریک هفته وحدت گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تسهیل رفع موانع و مشکلات پیش روی کتابخانه های عمومی از اهداف اصلی تشکیل جلسات انجمن کتابخانه های عمومی است.
وی با بیان اینکه افزایش سرانه مطالعه مستلزم طراحی روش ها و ایده های نوین است گفت: کتابخانه های عمومی با توجه به رسالت فرهنگی و ترویجی  باید با طراحی روش ها و ایده های نوین و تهیه کتب پرمخاطب و جدید و به ویژه کتب علمی و آموزشی زمینه حضور جوانان و دانش آموزان را در کتابخانه ها مهیا کنند.
نکونام، خدمت فرهنگی به جامعه را مستلزم نیازسنجی جوانان عنوان کرد و گفت: باید بی رغبتی به مطالعه و آسیب های ناشی از تاثیرات مخرب فضای مجازی توسط مسئولین مربوطه آسیب شناسی شده و برای موفقیت در این زمینه بصورت مصداقی و دغدغه مند وارد عمل شد.
وی با اشاره به نقش مهم کتابخانه های عمومی در جهاد تبیین گفت: مسئله تبیین در فرهنگ سازی و هویت سازی حائز اهمیت است و کتابخانه عمومی در این موضوع درسنگر اول قرار دارد.
فرماندار خداآفرین از همه ادارات فرهنگی و دستگاه های اجرایی خواست تا برای اطلاع رسانی پویش «نذرکتاب، نشرخوبی ها» مشارکت و همکاری نمایند.
در ادامه جلسه حمید کوهی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خداآفرین نیز به ارائه گزارش عملکرد کتابخانه های عمومی شهرستان در خصوص اقدامات فرهنگی و ترویجی، شاخص های کتابخانه ای، مسائل و مشکلات جاری کتابخانه های عمومی خداآفرین پرداخت.
گفتنی است برنامه ریزی در جهت افزایش سرانه عضویت و امانت کتابخانه های عمومی شهرستان، برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع جشنواره انار با همکاری شهرداری عاشقلو و مسابقه نقاشی در هفته تربیت بدنی با همکاری اداره ورزش وجوانان، اطلاع رسانی و درج پویش «نذرکتاب، نشرخوبی ها» در سایت ها و کانال ادارات فرهنگی در جهت غنی سازی منابع کتابخانه های عمومی شهرستان، اجرای طرح هر دبیر یک کتاب در مدارس شهرستان، تجلیل از مدیران کتابخوان، پیگیری واریز نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها، پیگیری راه اندازی کتابخانه سیار در بخش منجوان و در مناطق عشایری با مشارکت منطقه آزاد ارس و احداث کتابخانه عمومی در شهر عاشقلو از اهم مصوبات این جلسه بود.
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.