فهرست

گزارش

بمناسبت روز روستا و عشایر انجام شد؛

برگزاری ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی آذربایجان شرقی توسط کتابخانه معلم و سیار پیک صبا

به همت کتابخانه معلم لیوارجان شهرستان جلفا و با همکاری کتابخانه سیار پیک صبا تبریز بمناسبت ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، بمناسبت ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی به همت کتابخانه معلم لیوارجان شهرستان جلفا و با همکاری کتابخانه سیار پیک صبا تبریز به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.
در این نشست سعید امان الهی نیک مسئول کتابخانه سیار پیک صبا با بیان اطلاعاتی در مورد کتابخانه های سیار استان و نوع خدمات رسانی این کتابخانه به اعضا و روستاییان گفت: آذربایجان شرقی دارای سه کتابخانه سیار می باشد که از این سه کتابخانه سیار دو کتابخانه در شهرستان تبریز و یک کتابخانه در شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس فعالیت دارند. هدف از ایجاد کتابخانه های سیار ارائه خدمات کتابخانه ای به مناطق کم برخوردار استان می باشد. کتابخانه های سیار استان ایام هفته شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا 13:30 در محل خدمت حضور داشته و روزهای پنج شنبه برای فعالیت و خدمات فنی در کتابخانه مادر حضور می یابند.
کتابخانه سیار پیک صبا تبریز در سال 1394 افتتاح شده است. این کتابخانه 4055 نسخه منابع کتابخانه ای دارد که از این تعداد 2232 نسخه مربوط به بخش مخزن اصلی و1777 نسخه مربوط به بخش کودک و 46 عنوان نشریه هم در کتابخانه موجود می باشد. تعداد کل اعضا کتابخانه 2511 نفر می باشد که 871 نفر مربوط به اعضای مرد و 1639 نفر مربوط به اعضای زن می باشد. کتابخانه مادر کتابخانه سیار پیک صبا کتابخانه مرکزی تبریز بوده و این کتابخانه در ایام هفته به ترتیب روز شنبه در روستای الانق، روز یکشنبه روستای مایان، روز دوشنبه باغ معروف، روز سه شنبه روستای کندرود و روز چهارشنبه روستای کرکج برای ارائه خدمات کتابخانه ای به مردم حضور می یابد.
در ادامه این نشست عضو نوجوان کتابخانه معلم شعری در مورد روستا خواند:
رسمیدن، آدابی چوخ بیر گوزل دی کندیمیز
سوزلری سوز بسته سی، اهل قلمدی کندیمیز
هر نقدر وصفین یازاخ یا شرح تفسیرین ایدک
صوحبتی شیرین عسل، درده دوادی کندیمیز
عشقیدن، عاشیقلرین هر دم خیالی وار سنه
وصل عشقی اولماسا، بیزدن اوزاخدی کندیمیز
درک عادت عشقوی، غوربت چکن دائم بیلر
بولبوله گول تک گالان سیر و صفادی کندیمیز
سن لیلا افتخار ایت الکوین توپراقینه
اومروین ایمان گونی، جانی وطندی کندیمیز
همچنین حسن محرمی مسئول کتابخانه شهید عطایی روستای ورجوی شهرستان مراغه گفت: کتابخانه شهید عطایی تنها کتابخانه روستای شهرستان مراغه می باشد که اوایل سال ۱۳۹۷ کار خودش را با ۱۲۰۰ نسخه شروع کرد.
کتابخانه دارای بخش های مختلف از جمله بخش کودک، بخش نشریات، بخش نوجوانان، مخزن اصلی (بخش بزرگسالان) و سالن های مطالعه مجزا برای خانم ها و آقایان می باشد.
نکته ای که راجع به روستای ورجوی شایان ذکر می باشد، این است که روستای ورجوی در شش کیلومتری شهرستان مراغه واقع شده و طلایه دار بیشترین شهید روستایی است و اتفاقاً زمین کتابخانه عمومی روستا هم توسط یکی از خانواده های بزرگوار همین شهدا یعنی شهید جعفر عطائی اهدا شده است.
مهین کلی مسئول کتابخانه شهدای فرکوش شهرستان سراب نیز در مورد تنها کتابخانه روستایی شهرستان سراب گفت: کتابخانه عمومی شهدای فرکوش در ۷ کیلومتری شهر سراب، ۱۳۹ کیلومتری تبریز و ۹۱ کیلومتری غرب اردبیل واقع و در سال 1381 تاسیس شده است. این کتابخانه دارای ۶۶۸۴ نسخه منابع به مردم روستای فرکوش خدمات ارائه می دهد.
پریسا میرزایی مسئول کتابخانه دانش روستای شیرامین از شهرستان آذرشهر نیز در مورد روستای شیرامین گفت: این روستا در فاصله ۷۶ کیلومتری تبریز و ۲۳ کیلومتری آذرشهر واقع شده و ۴۲۰۰ نفر جمعیت دارد. این روستا جز روستاهای تاریخی شهرستان آذرشهر به شمار رفته و محصول اصلی این روستا انگور و شیره انگور که در اصطلاح محلی به آن دوشاب می گویند می باشد که هر سال جشنی با این عنوان در بین اهالی گرفته می شود.
گفتنی است شعرخوانی و قصه گویی در مورد امام رضا علیه السلام و معرفی کتاب «سکوت ثریا» نوشته ثریا شجاعی توسط اعضای کتابخانه های روستایی استان از دیگر برنامه های اجرا شده در این نشست بود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ