فهرست

گزارش

با حضور خانواده شهدای غواص؛

نشست فرهنگی نقد و بررسی کتاب «ام الرصاص» در تبریز برگزار شد

همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، نشست فرهنگی با محوریت کتاب «ام الرصاص» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، نشست فرهنگی نقد و بررسی کتاب با محوریت کتاب «ام الرصاص» با حضور شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی؛ سیدجعفر حسینی، مولف اثر؛ خانواده های شهدای غواص و جمعی از نویسندگان و علاقه مندان به حوزه ادبیات پایداری در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.
شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این نشست با تاکید بر اینکه پاسداشت ادبیات پایداری و نشرکتاب هایی با مضمون دفاع مقدس، جبهه و جنگ گام موثری در راستای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت در جامعه است گفت: بذر این ادبیات در دل انقلاب‌ها نهفته است، انقلاب اسلامی نیز بستری برای شکوفایی ادبیات مقاومت اسلامی بوده که زمینه شکل‌گیری ادبیات پایداری را فراهم کرده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اگر بخواهیم حادثه ای تاریخی ماندگار شود باید بکوشیم تا این حادثه در قالب های مختلف هنری برای مخاطبان به نمایش درآید گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز در سخنانشان اشاره می نمایند خاطرات هشت سال دفاع مقدس مانند گنجی است که در دل رزمندگان این دوران نهفته است و زبان فرهنگ و هنر بهترین راه استخراج و عرضه گنج های اخلاقی، اجتماعی، عرفانی و دینی دوران پر افتخار دفاع مقدس است.
سید جعفر حسینی مولف کتاب «ام الرصاص» نیز در این نشست ضمن قدردانی از همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حمایت از نویسندگان حوزه ادبیات پایداری که چه به صورت برگزاری برنامه های فرهنگی و چه مجموعه سازی کتاب های این حوزه انجام می گیرد، افزود: بن مایه و تصمیم نگارش این کتاب از تفحص و تشییع باشکوه شهدای غواص عملیات کربلای ۴ و ۵ شکل گرفت. این کتاب روایتی داستانی دارد و محور اصلی‌اش دوره‌ی آموزشی عملیات کربلای ۴ و خود این عملیات است.
حسینی افزود: بنده با نگارش خاطرات آن دوران سعی کرده ام با نفوذ به عمق وجودی شخصیت‌های مختلف عملیات کربلای 4 الگوهایی را به نسل جدید معرفی کنم که برای ارائه بهتر و دقیق تر وقایع از 60 نفر از همرزمان خود در این عملیات کمک گرفته ام.
در ادامه جمعی از نویسندگان و کارشناسان حوزه ادبیات پایداری به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود درباره کتاب پرداخته و پیشنهاداتی را برای بهتر شدن چاپ های بعدی کتاب عرضه کردند. همچنین در پایان از خانواده های شهدای غواص حاضر در این نشست تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است کتاب «ام الرصاص» خاطرات خودنوشت سیدجعفر حسینی ودیق از غواصان جانباز لشکر ۳۱ عاشورا در 392 صفحه توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

عكس های مرتبط : كلمات كليدی : نشست نقد و بررسی کتاب , میهمانان ام الرصاص
نسخه قابل چاپ