فهرست

اخبار شهرستان ها

با هدف توانمندسازی کتابداران بخش روشندلان شمال غرب کشور؛

دوره آموزشی کار با سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور در کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد

دوره آموزشی کار با سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور (سامان) برای کتابداران بخش نابینایان و کم بینایان شمال غزب کشور در کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌‎های عمومی آذربایجان شرقی، به همت بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه مرکزی تبریز، دوره آموزشی کار با سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور (سامان) با حضور کتابداران بخش‌های نابینایان و کم‌بینایان استان‌های آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان برگزار شد.
روح الله ساعی مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز با اعلام این خبر گفت: بکارگیری فناوری مدرن برای افزایش توانایی نابینایان و کم بینایان یکی از دغدغه‌های مهم نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دوره مدیریت جدید است که به بازتوانی و نوتوانی افراد و گروه های خاص برنامه ریزی گسترده صورت می گیرد.
ساعی افزود: بهره مندی از خدمات و بخش های مختلف سامانه مدیریت یکپارچه کتابخانه های عمومی کشور نیز برای استفاده افراد نابینا و کم بینا به کمک ابزارها و نرم افزارهای صفحه خوان و گویاسازی همچون NVDA، با استفاده از کلیدهای میانبر و تجارب کاری امکان‌پذیر است. کار با منوهای مختلف این نرم‌افزار مثل مدیریت کاربران، ثبت نام، امانت و بازگشت کتاب، ثبت کتاب و .... به منظور استقلال بیشتر کتابداران نابینا در استفاده از این نرم‌افزار جزو سرفصل‌های آموزشی این دوره بود که با تدریس فاطمه قنبری، کتابدار بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه مرکزی تبریز در طی دو روز برگزار شد.
گفتنی است نرم‌افزار جامع مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور، توسط اداره‌کل فناوری اطلاعات و با همکاری اداره‌کل امور کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با هدف پیاده‌سازی یک سیستم جامع، تحت وب، یکپارچه و متمرکز مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور طرح‌ریزی و پیاده‌سازی شده است.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ