فهرست

اخبار شهرستان ها

با حضور مسئولین استانی و شهرستانی انجام شد؛

آغاز مراحل احدث کتابخانه خیرساز مرکزی شهرستان مراغه

کلنگ احداث کتابخانه مرکزی شهرستان مراغه به همت خیّر کتابخانه ساز و با پیگیری اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به زمین زده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، مراسم کلنگ زنی کتابخانه مرکزی شهرستان مراغه روز سه شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱ با حضور داود اسدیان، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه؛ شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی؛ محمد مقتومی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مراغه؛ احمد رحمانی، خیّر کتابخانه ساز و خانواده وی؛ رسول بشیری وند، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز آذربایجان شرقی؛ اعضای انجمن خیرین کتابخانه ساز استان و جمعی از مسئولین لشکری و کشوری و مردم فرهنگ دوست شهرستان مراغه برگزار شد.
شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی روز سه شنبه در این آیین با اشاره به روند تخصیص زمین برای احداث کتابخانه مرکزی مراغه گفت: در سال ۸۸ در جریان سفر ریاست جمهوری، زمین هایی در سطح آذربایجان شرقی برای احداث مراکز فرهنگی از قبیل کتابخانه در شهرهای بزرگ تخصیص یافته بود. وی افزود: پس از کش و قوس های بسیار و با رایزنی های چندین ساله، امسال همزمان با سفر جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم به شهرستان مراغه، زمین پنج هزار متری برای احداث کتابخانه مرکزی در اختیار این نهاد قرار گرفت.
خدایی با اشاره به پیشینه فرهنگی و وجود کتابخانه بزرگ ۴۰۰ هزار جلدی مراغه در دوره ایلخانی گفت: این شهر وارث میراث گرانقدری است که همگی باید برای حفظ و توسعه چنین سوابق درخشان علمی و فرهنگی این خطه بکوشیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با بیان اینکه سازمان های فرهنگی علیرغم نیاز مخاطبان به توسعه فزاینده مراکز و اماکن فرهنگی با مشکلات بودجه ای مواجه هستند از خیرین به عنوان بازوان توانمند انجام پروژه های فرهنگی نام برده و افزود: در استان آذربایجان شرقی نیز در حوزه فرهنگ و به ویژه فرهنگ کتابخوانی خیرین نام آوازه ای پای کار آمده اند که احداث پروژه های کتابخانه ای عظیمی همچون کتابخانه شهید حاج قاسم سلیمانی، کتابخانه و قرائتخانه قره چمنی و کتابخانه الدار- اصلان و ... نتیجه نیّت خیرخواهانه آنان در سال های اخیر بوده است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این مراسم گفت: مردم و جامعه همواره نیازمند الفت با کتاب و کتابخوانی برای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی هستند. وی افزود: امروزه باید دربرابر آنتن های سمی فرهنگ منحط غربی ایستاد و جوانان را با تفکرات متعالی به واسطه بهره مندی از مطالعه و کتابخوانی در برابر آسیب های فرهنگی و اجتماعی بیمه کرد.
داوود اسدیان ادامه داد: متاسفانه هم اکنون میزان سرانه فضاهای کتابخانه های عمومی شهرستان مراغه در مقایسه با شهرهای آذربایجان شرقی بسیار پایین است. وی با بیان اینکه مراغه دارای ظرفیت ها و توانمندی های بسیاری در زمینه کتابخوانی است اظهار امیدواری کرد با تلاش جهادی و فارغ از بروکراسی های اداری، کارها و طرح های نیمه تمام به سرانجام برسد و شاهد بهره برداری هرچه سریع تر کتابخانه مرکزی خیّرساز این شهرستان باشیم.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ