فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر مطرح شد؛

کتابدار کتابخانه عمومی پیشران جهاد فرهنگی است

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر به ریاست ایوب دهقان، فرماندار شهرستان و اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر به ریاست ایوب دهقان، فرماندار شهرستان و با حضور اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شبستر تشکیل شد.
ایوب دهقان فرماندار شهرستان شبستر کتاب را ابزاری مناسب و مهم برای دستیابی به اهداف و سیر تکامل بشر عنوان کرده و افزود: وظیفه کتابداران، انجمن های کتابخانه های عمومی و دستگاه های فرهنگی، ترویج گفتمان ها و مطالب کتاب ها از طریق بسترسازی آسان برای دستیابی آحاد مردم به این مجموعه هاست.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر با اشاره به ظرفیت های بومی و فرهنگی و تعداد نویسندگان و آثار چاپ شده شهرستان شبستر گفت: معرفی شخصیت های ماندگار کشورمان تا حد وسیعی می تواند جوانان را نسبت به الگوهای غربی بی نیاز کند. وی افزود: ما در صورتی می توانیم موفق باشیم که مسایل منطقه ای و فضای داخلی کشور خود را بشناسیم، می توانیم با شناخت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه به موفقیت دست یابیم.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این جلسه با اشاره به اهمیت سرانه مطالعه در رشد و توسعه همه جانبه کشور گفت: ما باید در کتابخانه های عمومی استان تلاش کنیم تا محل رجوع همه سنین و صنوف بوده و برنامه های ویژه فرهنگی تعریف کنیم. وی افزود: هرچند در زمان اپیدمی کرونا از اقبال مردم برای حضور در کتابخانه های عمومی اندکی کاسته شده بود اما در نظر داریم با اجرای برنامه های ویژه کتابخوانی کتاب و مطالعه را به میان مردم بازگردانده و شاهد افزایش مناسب شاخص های مطالعه در استان باشیم. وی همچنین ادامه داد: بنده انتظار دارم کتابداران و همکاران فهیم ما در هر جایگاه و کتابخانه ای که در حال خدمت هستند خود را در حال مبارزه و جهاد فرهنگی دانسته و بهترین عملکرد خود را نشان دهند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به مفاخر و سبقه فرهنگی شهرستان شبستر گفت: با توجه به آمارهای موجود سرانه تعداد منابع و کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر بالاتر از میانگین استانی است. وی این آمار را نشان از آگاهی، دانایی و اهمیت و جایگاه فرهنگ و کتاب در بین آحاد مردم شبستر عنوان کرد.
بابایی با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه خیرین شهرستان شبستر افزود: در چند روز گذشته یک دستگاه مینی بوس توسط خیرین شهرستان شبستر برای ایجاد کتابخانه سیار اختصاص یافته که امید است بعد از انجام مراحل اداری تغییر کاربری و تحویل این باب مینی بوس به اداره کتابخانه های عمومی شبستر به زودی شاهد تجهیز و به راه اندازی آن باشیم. بابایی افزود: کتابخانه های سیار نمونه بارز تلاش در راستای برقراری عدالت فرهنگی و اجتماعی در میان عموم مردم بویژه مردم مناطق کم برخوردار است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن اشاره به بازدید های کارشناسی صورت گرفته از کتابخانه های عمومی شبستر اضافه کرد: شبستر از لحاظ تعداد کتابخانه دومین شهرستان استان می باشد که در این بازدیدها نواقص و مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری کتابخانه ها از جمله مشکلات سرمایشی و گرمایشی، مشکلات رایانه ای و مشکلات بخش های مختلف به ویژه بخش کودک و نوجوان کتابخانه ها احصا گردید و برای حل آن ها برنامه ریزی عاجل خواهد شد.

گفتنی است اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به همراه جمعی از مدیران و کارشناسان ستادی طی سفر یک روزه به شهرستان شبستر، ضمن شرکت در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان از 10 باب کتابخانه عمومی بازدید و با کتابداران و اعضای این کتابخانه ها دیدار و گفتگو کرد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ