فهرست

اخبار شهرستان ها

به میزبانی کتابخانه عمومی حسین بن علی(ع) تیمورلو؛

طرح ملی «با هم بخوانیم» در استان آذربایجان شرقی آغاز بکار کرد

کتابخانه عمومی حسین بن علی (ع) شهر تیمورلو با برگزاری دو جلسه از جلسات طرح ملی «با هم بخوانیم» میزبان کودکان عضو این طرح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌شرقی، کتابخانه عمومی حسین بن علی (ع) شهر تیمورلو با برگزاری دو جلسه از جلسات طرح ملی «با هم بخوانیم» در روزهای 5 و 12 مردادماه، میزبان کودکان عضو این طرح شد.
در اولین جلسه این طرح که با حضور 12 نفر از دختران 10 الی 12 ساله عضو کتابخانه برگزار شد، کتاب «پرواز کن، پرواز» نوشته کریستوفر گریگوروسکی، به صورت بلندخوانی تعاملی مورد خوانش قرار گرفت. مهسا نقی زاده کتابدار کتابخانه عمومی حسین بن علی(ع) و مسئول اجرای طرح در این خصوص گفت: بلندخوانی تعاملی به عنوان یکی از به روزترین قالب‌های مطالعه است که درکی عمیق‌تر از معانی موجود در متن کتاب را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. مطالعه کتاب «پرواز کن، پرواز» فرصتی بسیار ارزشمند برای ایجاد روحیه خودباوری و نفی روحیه خود باختگی در مخاطبان است که با استقبال خوبی از طرف کودکان و نوجوانان عضو طرح مواجه گردید.
مسئول اجرای طرح «باهم بخوانیم» در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در جلسه دوم طرح، کتاب «سکه طلا» نوشته آلما فلور آدا، به صورت جمع‌خوانی مورد خوانش قرار گرفت. جمع‌خوانی تجربه‌ای جدید از خواندن در فضای گروهی برای مخاطب است که با گروه‌بندی کودکان و نوجوانان عضو طرح در چهار گروه سه نفره و فقط با اهدای یک بسته کتاب به هر گروه صورت می‌پذیرد.
وی افزود: کتاب «سکه طلا» حاوی این پیام است که آدم‌هایی در این دنیا وجود دارند که مانند یک گنج پر ارزش هستند و این ما هستیم که باید آنها را بیابیم. علاوه بر این، کتاب دوستی و مهربانی به دیگران را ارزشمندتر از گنج معرفی می‌کند و این پیام‌های اخلاقی نهفته در دل کتاب حاضر سبب ایجاد احساس شعف و شادی در اعضای طرح پس از مطالعه و ابراز علاقمندی برای شرکت در جلسات بعدی طرح می شود.
گفتنی است طرح با هم بخوانیم کوششی در راستای نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی از طریق ترویج فرهنگ کتابخوانی است که تلاش می‌کند با بکارگیری مجموعه‌ای از ایده‌های اصلی و جنبی در بستر مفاهیمی از پیش تعیین شده، تجربه‌ای نو از مواجهه با کتاب را برای مخاطبان خود رقم بزند. این طرح با معرفی 20 عنوان کتاب مناسب برای رده سنی 10 الی 12 سال در مرحله اول، فرصتی بی‌نظیر برای آشنایی و آشتی کودکان و نوجوانان مشارکت کننده با کتاب و کتابخوانی فراهم می‌کند. در این طرح کتابها در قالب یک بسته حاوی راهنما، کتاب و پرسشنامه به مخاطبان اهدا می‌گردند. با هم بخوانیم برای مطالعه کتابها از سه قالب مجزا «بلندخوانی تعاملی، جمع‌خوانی و مطالعه فردی» بهره می‌برد.
در این راستا دومین دور از طرح ملی با هم بخوانیم ویژه مناطق محروم، از یکم مرداد ماه سال جاری در 35 کتابخانه عمومی سراسر کشور آغاز بکار کرد و در استان آذربایجان‌شرقی نیز کتابخانه عمومی حسین بن علی (ع) تیمورلو، در شهرستان آذرشهر برای دومین بار میزبان این طرح است.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ