فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر مطرح شد؛

توسعه فضاهای فرهنگی به ویژه کتابخانه از نیازهای بنیادی در هر جامعه‌ای است

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر به ریاست جعفر قادری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر به ریاست جعفر قادری، فرماندار و با حضور اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در فرمانداری عجب شیر برگزار شد.
جعفر قادری فرماندار عجب شیر با بیان اینکه توسعه فضاهای فرهنگی به ویژه کتابخانه از نیازهای بنیادی در هر جامعه‌ای است اضافه کرد: ایجاد کتابخانه های جدید و همچنین بازسازی کتابخانه های قدیمی شهرستان نقش پررنگی را در افزایش اعضای فعال 2600 نفری کتابخوان شهرستان دارد.
فرماندار عجب شیر با بیان اینکه این شهرستان از لحاظ سرانه فیزیکی کتابخانه‌ای در حد شهرستان های کم برخوردار هم نیست افزود: با وجود کتابخانه عمومی با قدمت بیش از ۵۵ سال در شهرستان عجبشیر، نیاز به تعمیرات، بهسازی و توسعه این کتابخانه و احداث کتابخانه جدید در این شهرستان کاملا ملموس بوده و باید تلاش های بیشتری در این زمینه صورت پذیرد.
جعفر قادری اظهار داشت: محل زمین احداث کتابخانه در شهرک ولیعصر شهر عجب‌شیر که توسط شهرداری به کتابخانه های عمومی استان واگذار شده و طبق مصوبات اخیر سفر ریاست محترم جمهوری مقرر گردیده برای احداث آن بودجه ریزی گردد با توجه به فرسوده بودن کتابخانه عمومی مرکزی شهرستان نیاز است که پیگیری جدی هم در سطح استان و هم در سطح کشور صورت گیرد تا کارهای احداث آن هر چه سریع تر آغاز گردد.
وی خواستار تسریع در ایجاد کتابخانه عمومی در روستاهای خضرلو و هرگلان شد و گفت: با توجه به جمعیت بالای پنج هزار نفری در هر یک از این روستاها و وجود فضای مناسب و مورد نیاز برای احداث کتابخانه عمومی، امیدوار هستیم با پیگیری های مسئولین فرهنگی شهرستان، شاهد احداث کتابخانه در این روستاها باشیم.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در عصر جدید کتابخانه فقط محل ساکت برای امانت کتاب نیست گفت: امروزه کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاه اجتماعی و پیشران فرهنگی در جوامع به ایفای نقش می پردازند و در راستای این مهم اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برنامه‌های فرهنگی متعددی را برنامه ریزی کرده و در حال اجرا می باشد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برگزاری پویش «نذر کتاب، نشر خوبی ها» را یکی از فعالیت های فرهنگی تازه برنامه ریزی شده در استان عنوان کرده و گفت: این پویش با هدف توسعه منابع و کتاب های موجود در مخازن کتابخانه های عمومی در حال اجرا است. وی اضافه کرد: «نذر کتاب» حرکتی مردمی، شبیه بسیاری از نذوراتی است که مردم در مناسبت‌های مختلف به ویژه ماه محرم و صفر با نیت خیرخواهانه انجام می‌دهند، اما در این طرح به جای اهدای غذای جسم با اهدای کتاب نیاز فرهنگی و روحی افراد جامعه مرتفع می شود.
اسد بابایی با تاکید بر ناکافی بودن سرانه فیزیکی کتابخانه ای در شهرستان عجب شیر از خیرین محترم این شهرستان دعوت کرد تا با احداث کتابخانه به توسعه فرهنگی شهرستان عجب شیر کمک نمایند. وی همچنین خواستار ایجاد انجمن خیرین کتابخانه ساز در شهرستان عجب شیر شد و افزود: موثرترین راهکار برای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری کتابخانه ها جلب مشارکت خیرین است.
بابایی با اشاره به هجمه گسترده فرهنگی دشمنان و افزایش زمینه های فساد و بزه گفت: برای ترویج الگو و سبک زندگی سالم ایرانی و اسلامی نیاز داریم که با گسترش فرهنگ کتابخوانی به ویژه در میان کودکان و نوجوانان از همان ابتدا از دچار شدن جامعه به آسیب های اجتماعی فراگیر جلوگیری نماییم.
همچنین در انتهای این جلسه از خبرنگاران پرتلاش شهرستان و آزاده بازنشسته کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر تجلیل بعمل آمد.
گفتنی است، اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به همراه جمعی از مدیران و کارشناسان ستادی طی سفر یک روزه به شهرستان عجبشیر، ضمن شرکت در جلسه انجمن از کتابخانه های عمومی این شهرستان بازدید و با کتابداران و اعضای این کتابخانه ها دیدار و گفتگو کرد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ