فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هشترود مطرح شد؛

کتابخوانی مهم ترین راه نجات از سیاه چاله های فضای مجازی است

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هشترود به ریاست علیرضا توری فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های هشترود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هشترود به ریاست علیرضا توری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های هشترود و با حضور اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی؛ مهدی پورصادق، شهردار هشترود؛ جعفر بصیری، رئیس اداره آموزش و پرورش هشترود؛ علی اکبرزاده، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هشترود و سایر اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در محل فرمانداری هشترود برگزار شد.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به شعار هفته کتاب گفت: کلیه فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای قرار دادن کتابخانه های عمومی در مسیر زندگی همه اقشار مردم است. وی با اشاره به آسیب های زیاد فضای مجازی، کتابخوانی را مهم ترین راه نجات از سیاه چاله های فضای مجازی دانست.
اسد بابایی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی هشترود افزود: ۱۱۵ کتابخانه عمومی نهادی و 30 کتابخانه مشارکتی در استان فعال است و تلاش می‌کنیم تا تمام روستاهای بالای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت با کمک خیران صاحب کتابخانه شود.
بابایی با اشاره به وجود بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان خاطرنشان کرد: هدف ما این است که تعداد کتاب‌های موجود در مخزن کتابخانه‌های عمومی استان را به میزانی برسانیم که به ازای هر نفر در استان حداقل یک جلد کتاب وجود داشته باشد.
وی به تجهیز تمام کتابخانه‌های استان به اینترنت پرسرعت بی‌سیم نیز اشاره کرد و  ادامه داد: در پویش نذر کتاب در سطح استان  بیش از ۲۰ هزار جلد کتاب اهدا شد که ملکان در رتبه اول و هشترود در رتبه ۲۰ قرار داشت.
علیرضا توری فرماندار هشترود نیز در این جلسه از غیراستاندارد بودن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در شهر هشترود و نظرکهریزی انتقاد کرد و گفت: میز و صندلی چوبی این کتابخانه‌ها بیش از ۳۰ سال قدمت دارد و قابل نشستن نیست.
علیرضا توری با ابراز تاسف از اینکه کتابخانه عمومی نظرکهریزی در مسیر سیلاب احداث شده است و با جاری شدن یک سیل کوچک امکان تخریب آن وجود دارد، انتقال آن به مکانی دیگر با مصوبه ستاد بحران شهرستان را ضروری خواند.
وی همچنین از کمبود نیروی انسانی در کتابخانه بصیرت نظرکهریزی هم انتقاد کرد و افزود: در صورت امکان تمهیداتی اندیشیده شود تا این کتابخانه در دو نوبت برای مردم منطقه خدمات کتابخانه ای ارائه دهد.
وی راه‌اندازی کتابخانه سیار در دهستان‌های بزرگ این شهرستان را خواستار شد و اضافه کرد: متاسفانه روستاییان دسترسی محدودی به کتابخانه دارند و کتابخانه‌های سیار می‌تواند برای این افراد خدمات کتابخانه ای ارائه دهد.
همچنین در این جلسه رحیم عبادی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان هشترود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی این شهرستان افزود: در طول هفته کتاب برنامه های متنوع فرهنگی از قبیل: برگزاری مسابقه کتابخوانی، مسابقه نقاشی، نشست های کتاب خوان و جلسات نقد و معرفی کتاب در سطح شهرستان هشترود برگزار خواهد شد.
گفتنی است اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن شرکت در جلسه انجمن شهرستان هشترود از 4 باب کتابخانه عمومی این شهرستان بازدید کرد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ