فهرست

اخبار شهرستان ها

در آیین رونمایی از کتاب «پیش درآمدی بر شناخت اسناد تاریخی» عنوان شد:

حفظ و نگهداری از آثار و اسناد تاریخی یکی از وظایف مهم سازمان‌های فرهنگی است

اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در آیین رونمایی از کتاب «پیش درآمدی بر شناخت اسناد تاریخی»، حفظ و نگهداری از آثار و اسناد تاریخی را یکی از وظایف مهم سازمان‌های فرهنگی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، آیین رونمایی از کتاب «پیش درآمدی بر شناخت اسناد تاریخی» و با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب کشور و انتشارات ستارگان زمینی، با حضور نصرت اله نجفی، نویسنده کتاب؛ غلامعلی پاشازاده، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب کشور؛ محمد عزیزی راد، سرپرست خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان شرقی؛ اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و جمعی از اساتید دانشگاهی، پژوهشگران، فعالان فرهنگی و نویسندگان در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.
 محمد عزیزی راد، فعال فرهنگی و رسانه ای تبریز در این مراسم فرهنگ را زیر بنای توسعه جامعه ذکر کرد و گفت: اگر فرهنگ یک کشور توسعه یافته باشد، این فرهنگ می تواند حتی اقتصاد و صنعت عقب مانده را نجات داده و به پویایی برساند که نمونه های زیادی از این کشورها را می توان مثال زد. مثلا کشور کامبوج سیر جهشی خوبی را در عرصه های اقتصاد و صنعت طی  می کند چون بنیان های فرهنگی خوب و زیربنایی دارد و زیرساخت های فرهنگی آن آسیب ندیده است.
سرپرست خبرگزاری ایرنا در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه فرهنگ شکاف های اقتصادی موجود در کشورها را پوشش داده و می تواند در رشد اقصادی کشورها کمک شایانی داشته باشد افزود: ایران اسلامی با صبغه فرهنگ چندین هزار ساله جا دارد که از بسیاری کشورها جلوتر باشد و این امر مهم محقق نمی شود مگر اینکه به افراد و چهره های فرهنگ و ادب این سرزمین اهمیت داده شود.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه هویت ملی هر کشوری برگرفته از تاریخ و فرهنگ آن کشور است افزود: حفظ و نگهداری از آثار و اسناد تاریخی یکی از وظایف مهم سازمان های فرهنگی است و ما آماده همکاری در این زمینه با سازمان های مسئول هستیم.
نصرت اله نجفی، نویسنده کتاب «پیش درآمدی بر شناخت اسناد تاریخی» نیز در این مراسم در مورد معرفی کتاب گفت: این کتاب حاصل پنج سال زحمت و تلاش است که در مورد شناخت اسناد تاریخی در چهار بخش نوشته شده است.
وی با اشاره به تشکیل حکومت های مختلف در ایران کهن افزود: متاسفانه در امپراطوری های بزرگ در ایران مانند هخامنشیان که بعد از ۳۳۰ سال امپراطوری سقوط کرد هیچ آرشیو و اسنادی به جز کتیبه داریوش باقی نمانده است. همچنین از دوران سلوکیان نیز به جز سکه ها سند دیگری در اختیار ما نیست.
نجفی با اشاره به اسناد مکتوب شده در این کتاب اظهارداشت: در این کتاب ۸۷ سند از اسنادی که در اختیار دارم و اسناد کاملا متقن و محکمی هستند استفاده کرده ام.
معصومه سالک ابراهیمی، مدیر انتشارات ستارگان زمینی هم در این مراسم شناخت افراد فرهیخته و ادیب را باعث مباهات ذکر کرده و افزود: چقدر خوب است که انسان های شایسته و فرهیخته را در زمان حیاتشان شناخته و به جامعه بشناسانیم.
وی ادامه داد: در این کشور اساتید و نویسندگان طراز اول در تاریخ وجود دارد که متاسفانه برخی از آنها را نتوانستیم بشناسیم.
مدیر انتشارات ستارگان زمینی، از نویسندگان به عنوان مغزهای دلسوز جامعه نام برد و ادامه داد: بسیاری از نویسندگان در جامعه ما مظلوم هستند چرا که بعد از فوتشان شناخته می شوند.
وی ضمن تشکر و قدردانی از استاد نجفی که این اسناد تاریخی را به خوبی نگهداری کرده اند تا به نسل های آینده برسد اظهارداشت: استاد نجفی با حفظ این آثار خدمات شایانی به تاریخ این کشور انجام داده است.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ