فهرست

اخبار شهرستان ها

در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با امام جمعه هریس مطرح شد؛

مأمن ترین منبع برای افزایش علم، کتاب است

اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، در سفر یکروزه خود به شهرستان هریس با حجت الاسلام والمسلمین شیخ رضا نصرالله پور، امام جمعه هریس؛ فرهاد جلیل وند، فرماندار هریس و کریم خندان، شهردار هریس دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، در سفر یکروزه خود به شهرستان هریس با حجت الاسلام والمسلمین شیخ رضا نصرالله پور، امام جمعه هریس؛ فرهاد جلیل وند، فرماندار هریس و کریم خندان، شهردار هریس، کارکنان و اعضای کتابخانه های عمومی این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.
مأمن ترین منبع برای افزایش علم، کتاب است
حجت الاسلام والمسلیمن شیخ رضا نصرالله پور امام جمعه هریس در دیدار با اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، مأمن ترین منبع برای افزایش علم را کتاب عنوان کرد.
امام جمعه هریس با اشاره به اینکه کتاب می تواند سنگری سالم، قوی و گویا برای مردم باشد، گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی و استفاده از آن در بین اقشار مختلف جامعه و همچنین آلودگی اطلاعات در این فضاها و نبود نظارت کافی در انتشار محتواها، کتاب همواره جایگاه رفیعی داشته و هیچ گاه از بین نخواهد رفت.
نصرالله پور برگزاری تجلیل از کتابخوانان برتر شهرستان در نماز جمعه و پیشنهاد برگزاری شورای فرهنگ عمومی در محل کتابخانه را از اقدامات انجام یافته برای ایجاد انگیزه در راستای ترویج فرهنگ استفاده از کتاب و کتابخانه در سطح شهرستان هریس عنوان کرده و افزود: ایجاد محلی مجزا برای نمایش و ترویج آثار نویسندگان بومی در کتابخانه های عمومی شهرستان می تواند عاملی برای افزایش انگیزه نویسندگان و نوجوانان برای تولید علم و ترویج فرهنگ مطالعه باشد.
خانواده ها در ایجاد علاقه و انگیزه فرزندان به مطالعه نقش مهمی دارند
فرهاد جلیل وند فرماندار هریس نیز در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از سنین کودکی، از خانواده ها به عنوان نقش مهم و تاثیر گذار در گام نخست نام برده و افزود: آموزش و پرورش و مدارس نیز ادامه دهنده و نقش مکمل در ترویج این را فرهنگ دارند.
جلیل وند استفاده از الگوهای موفق کشورهای پیشرفته در ترویج فرهنگ مطالعه از قبیل تولید و انتشار کتاب های جیبی در کشور را مهم دانسته و افزود: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در جوامع و مطرح کردن آن به عنوان رویه اجتماعی می تواند نقش مهم و بسزایی در افزایش میزان مطالعه داشته باشد.
فرماندار هریس با تشکر از شهرداران ۶ گانه شهرستان هریس در پرداخت به موقع سهم نیم درصد کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها گفت: برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی منابع مالی و زیرساخت های بودجه ای از عوامل مهم و اساسی به شمار می رود.
اجرای ۱۱ پروژه بهسازی در کتابخانه های عمومی استان
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در دیدار با فرماندار و امام جمعه هریس از اجرای ۱۱ پروژه بهسازی کتابخانه های عمومی در سطح استان طی سال جاری خبر داد.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه راه دانایی و توسعه جوامع مطمئنا از طریق کتاب و کتابخوانی عبور می کند گفت: جای بسی خوشحالی است که بیش از ۱۰ درصد جمعیت شهرستان هریس عضو کتابخانه های عمومی هستند و از لحاظ سرانه عضویت این شهرستان رتبه اول را در سطح استان آذربایجان شرقی دارد. اما برای رسیدن به نقطه ایده آل و تحقق آرمان های سند چشم انداز، راه زیادی در پیش داریم و باید تلاش مضاعفی در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام پذیرد.
بابایی راه اندازی و ایجاد کتابخانه های سیار در سطح شهرستان ها را از اولویت های اصلی اداره کل عنوان کرده و افزود: با توجه به تعداد زیاد جمعیت روستایی در سطح شهرستان و عدم امکان برای احداث کتابخانه در همه روستاها و همچنین در راستای عدالت آموزشی، ناگزیر به استفاده از ظرفیت های خیرین و سازمان های دولتی و غیردولتی برای راه اندازی کتابخانه سیار هستیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه امروزه کتابخانه عمومی صرفا محلی برای امانت و نگهداری کتاب نبوده و بیش از ۶۴ نوع خدمات فرهنگی از قبیل: برگزاری نشست های کتاب خوان، معرفی کتاب، قصه گویی، مسابقات فرهنگی، محافل ادبی، برگزاری رونمایی از کتاب های جدید، برگزاری جشنواره های متعدد کتابخوانی و قصه گویی و ... در کتابخانه های عمومی اجرا شده و کتابخانه ها به عنوان پیشران فرهنگی در جامعه مطرح هستند.
بابایی با اشاره به عمر بالای بیشتر ساختمان های کتابخانه های عمومی گفت: بهسازی و توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی از جمله اولویت های اصلی اداره کل در سال جاری بوده و ۱۱ پروژه در حال بهسازی در سطح آذربایجان شرقی در حال اجرا می باشد.
بابایی با اشاره به اینکه مدرن ترین کتابخانه عمومی استان در خردادماه ۱۴۰۲ در شهر جدید سهند با نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی افتتاح خواهد شد افزود: همراستا با ظهور مدرنیته در جهان، کتابخانه های عمومی نیز بایستی خدمات نوین فرهنگی برای مردم عرضه نمایند که گام اول آن تاسیس و بازطراحی کتابخانه های عمومی با ویژگی های جدید است.
گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن بازدید از کتابخانه های عمومی شهید محمدرضا فخیمی و امام صادق(ع) هریس، حضرت آیت الله خامنه ای زرنق، آیت الله الهامی کلوانق، صبای جانقور، فاطمیه بخشایش و گفتگو با اعضا و کتابداران شهرستان هریس؛ دستورات مقتضی را برای حل موانع و مشکلات موجود، افزایش اعضا و امانت، استفاده از ظرفیت های موجود برای تبلیغ دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی صادر کرد.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ