فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه شورای شهر تبریز مطرح شد؛

سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور توسعه و تعریف خدمات جدید در کتابخانه های مرکزی کلانشهرها

اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در جلسه شورای شهر تبریز توسعه و تعریف خدمات جدید در کتابخانه های مرکزی کلانشهرها را از جمله اهداف و سیاست های مهم نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در صحن علنی ۱۴۰ امین جلسه ششمین دوره شورای شهر تبریز حضور یافته و به تشریح فعالیت های کتابخانه های عمومی استان پرداخت.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این جلسه، با تاکید بر اینکه گام هایی که در مدیریت کنونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ایجاد و بهبود شرایط کتابخانه های مرکزی استان ها در کشور برداشته شده در گذشته بی سابقه بوده گفت: آغاز بازطراحی کتابخانه مرکزی تبریز بعد از ۲۲ سال از افتتاح ساختمان این مرکز با برآورد هزینه ۱۱۰ میلیارد ریال در راستای این سیاست است. بابایی افزود: علاوه بر بازسازی و تغییرات عمرانی بخش های جدیدی برای کتابخانه های مرکزی تعریف شده است که از آن جمله می توان به اتاق علم، ساختکده، اتاق بازی، بخش مادر و کودک، اتاق های مطالعه گروهی، پژوهشگران، کلاس های آموزشی تحت وب و ... اشاره کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی دیگر صرف مکان ساکت برای مطالعه تعریف نمی شود گفت: تبدیل کتابخانه های عمومی به پایگاه های اجتماعی محل رجوع اقشار مختلف با تدارک بیش از 60 نوع خدمت جدید آغاز گردیده که حمایت از کسب و کارهای کوچک و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای این کسب و کارها در کتابخانه های عمومی شهر تبریز در این راستا است.
بابایی با ارائه آماری از تعداد کتابخانه های عمومی موجود در سطح کلانشهرهای کشور تعداد کتابخانه های عمومی شهر تبریز را در مقایسه با کلانشهرهای دیگر ناکافی عنوان کرده و افزود: بر اساس آمایش سرزمینی صورت گرفته در ۱۶ محله شهر تبریز نیاز به کتابخانه دیده می شود که عمده مشکل، عدم وجود کتابخانه در شهرک ها و محل های جدید التاسیس مانند مرزداران، نصر، نیاوران و ... است. وی ادامه داد: در صورت اهدای زمین توسط شهرداری یا با جذب خیر یا با استفاده از طرح های بازآفرینی شهری امکان ساخت کتابخانه در این مناطق وجود دارد.
وی کلید کاهش آسیب های اجتماعی در شهرهای بزرگ را توسعه فرهنگی عنوان کرده و افزود: سیاست نهاد کتابخانه های عمومی در شهرهای بزرگ که پراکندگی جغرافیایی و جمعیتی دارند ایجاد کتابخانه های سیار است. بابایی گفت: در صورت واگذاری اتوبوس یا مینی بوس توسط شهرداری تبریز، این اداره کل آمادگی دارد داخل خودرو را به صورت کتابخانه ای تجهیز نماید که در ارائه خدمات و برنامه های کتابخانه ای و فرهنگی در محلات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به طرح های «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» که اولین بار در کشور توسط کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود گفت: در طرح کودک کتابخوان به هرکودکی که در سن ۶ سالگی برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت مراجعه می‌کند کارت دعوتی برای عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی محل سکونت با امضای مسئول کتابخانه اهدا می‌شود.
بابایی افزود: در طرح «نوجوان کتابخوان» نیز کتابداران کتابخانه‌های عمومی به مدرسه همجوار برای معرفی کتاب، آشنایی دانش آموزان با کتابخانه، برگزاری مسابقات کتابخوانی و قصه گویی اعزام می‌شوند و در مدارس، دانش آموزانی به عنوان کتاب یار انتخاب می‌شوند تا در ترویج کتابخوانی همراه کتابدار کتابخانه عمومی باشند.
وی تجهیز صد درصدی کتابخانه های عمومی کلانشهر تبریز به اینترنت پر سرعت را یکی دیگر از اقدامات ثمربخش برای جذب جوانان و پژوهشگران به کتابخانه های عمومی عنوان کرده گفت: راه اندازی میز مرجع مجازی، ارائه مشاوره خواندن، طرح ارسال کتاب به درب منازل و از کتابدار بپرس از فعالیت های دیگر کتابخانه های عمومی در بروز سازی خدمات و ایجاد جذابیت در میان مردم است.
در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین رسول برگی رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز و یعقوب هوشیار شهردار تبریز ضمن تقدیر از عملکرد کتابخانه های عمومی، پیشرفت حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه های عمومی در یک سال گذشته در سطح شهر تبریز و استان را بسیار محسوس دانسته و حمایت کامل شورا و شهرداری از اقدامات این نهاد در ترویج کتابخوانی را اعلام کردند.
در ادامه جلسه همچنین اعضای شورای اسلامی تبریز به بیان نکته نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند. ایجاد باغ کتاب با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و شهرداری تبریز، ایجاد کتابخانه عمومی ویژه معلولین، ایجاد بخش ویژه مدیریت شهری، معماری و شهرسازی در یکی از کتابخانه های عمومی شهر تبریز، توجه به عدالت در توزیع سرانه فیزیکی فرهنگی در شهر، همکاری متقابل آموزشی، فرهنگی و نرم افزاری میان سالن های مطالعه و کتابخانه های شهرداری با کتابخانه های عمومی، ادامه همکاری در برگزاری برنامه ها، مسابقات و جشنواره های فرهنگی و توسعه المان های شهری با موضوع کتاب و کتابخوانی از جمله مسائل مطرح شده توسط اعضای شورای شهر تبریز بود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ