فهرست

اخبار شهرستان ها

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اهر انجام شد؛

برگزاری ویژه برنامه نظامی پژوهی با همکاری موسسه فرهنگی هنری حکیم نظامی

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن ادبی استاد بارز و موسسه فرهنگی هنری حکیم نظامی ویژه برنامه نشست فرهنگی نظامی پژوهی در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شیخ شهاب الدین اهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، ویژه برنامه نشست فرهنگی نظامی پژوهی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن ادبی استاد بارز و موسسه فرهنگی هنری حکیم نظامی با حضور مهدوی، مدیر عامل موسسه حکیم نظامی؛ احمد فانی، دبیر علمی موسسه حکیم نظامی و جمعی از شعرا و علاقمندان به شعر و ادب در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شیخ شهاب الدین اهری برگزار شد.
مهدوی، مدیر عامل موسسه پژوهشی حکیم نظامی، در این جمع ادبی با تاکید بر اینکه نظامی یکی از شعراي بزرگ جهان‌ است، گفت: این نظامی شاعری با اندیشه جهانی بوده و از این رو دارای مخاطبان مختلف در جهان با سلیقه های متفاوت می باشد بر همین اساس پژوهش و مطالعه در آثار حکیم نظامی ضروری است.  وی در ادامه حس وطن دوستی، دینداری و آشنائی با فلسفه و جریان های فلسفی مشهود را از جمله ویژگی های بارز این شاعر نامی جهان بر شمرد و افزود: ویژگی های بارز وی باعث شده که در طول زمان همواره شاعرانی به تقلید از نظامی شعر بسرایند و در زمان معاصر نیز اندیشمندان متعددی از اقصی نقاط جهان به تتبع در اندیشه های نظامی پرداختند.
احمد فانی، دبیر علمی موسسه حکیم نظامی، در این محفل ادبی بیان داشت که حکیم نظامی یکی از شخصیت های مهم در فرهنگ ایران است و از تولد تا کنون در آثار فرهنگی، ادبی و هنری ما بسیار تاثیرگذار بوده است.
ممی پور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم اذعان داشت که در راستای ارج نهادن به اندیشه های جهانی حکیم نظامی، باید برنامه ریزی کنیم تا برپایی چنین نشست هایی در شهرستان تداوم پیدا کند تا گامی هر چند کوچک در جهت شناساندن اندیشه حکیم نظامی باشد.
گفتنی است شعرخوانی از آثار حکیم نظامی، بازگویی عظمت و اندیشه حکیم نظامی و بحث در مورد واژگان، امثال و نشانه های فرهنگ آذربایجان در آثار نظامی از جمله مباحث مطرح شده در این نشست ادبی بود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ