فهرست

اخبار شهرستان ها

در آیین افتتاح کتابخانه استاد کریمی مراغه ای مطرح شد؛

توسعه فرهنگی امروز کشور، مرهون انقلاب شکوهمند اسلامی است

اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در آیین افتتاح کتابخانه استاد کریمی مراغه ای همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه فرهنگی امروز کشور را مرهون انقلاب شکوهمند اسلامی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه ای شهرستان مراغه، همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور آیت الله محمدتقی پورمحمدی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه؛ داود اسدیان، فرماندار شهرستان مراغه؛ اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی؛ علی نژاد ابیض، شهردار مراغه؛ اعضای شورای اسلامی شهر، خانواده مرحوم کریمی مراغه ای و جمعی از مردم محله پهرآباد شهرستان مراغه افتتاح شد.
اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: آنچه در سال ۱۳۵۷ به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) اتفاق افتاد بیشتر از آن که انقلابی سیاسی یا اقتصادی باشد انقلابی فرهنگی و اجتماعی بود.
بابایی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی تعداد کتابخانه های عمومی در استان آذربایجان شرقی که شامل اردبیل نیز بود تنها ۲۷ باب کتابخانه بود اما اکنون با افتتاح کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه ای این تعداد به ۱۱۷ باب کتابخانه در استان آذربایجان شرقی رسیده است افزود: توسعه فرهنگی امروز کشور مرهون انقلاب اسلامی و ثمره خون مردان و زنانی است که برای آرمان های امام راحل تا پای جان ایستادند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد اداره کل کتابخانه های عمومی استان از ایجاد کمیته تحول برای ارزیابی عملکرد کتابخانه های عمومی خبر داده و اظهار کرد: با تلاش جهادی همکاران در ۱۸ ماه گذشته شاهد رشد چشمگیری در شاخص های کتابخانه ای بودیم که براساس آن شاخص عضویت ۱۱۳ درصد، شاخص امانت منابع کتابخانه ای ۱۵۷ درصد، شاخص تعداد منابع اطلاعاتی در کتابخانه های عمومی ۷.۵ درصد و شاخص تعداد کتابخانه های عمومی ۳ درصد رشد داشته است.
آیت الله محمدتقی پورمحمدی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه در آیین افتتاح کتابخانه با تاکید براینکه مراغه در عرصه کتاب و کتابخوانی پیشینه بسیار قوی دارد تا جایی که کتابخانه رصدخانه مراغه در دوران خواجه نصیرالدین طوسی ۴۰۰ هزار جلد کتاب داشت، از مسئولین امر خواست تا برای ایجاد کتابخانه مرکزی در خور شان مراغه تلاش خودشان را به کار گیرند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه علیرغم توسعه رسانه های مجازی و موبایلی، هیچ‌یک از این رسانه‌ها نمی‌تواند جایگزین کتاب شود افزود: دین مبین اسلام دین خواندن و کتاب است و سفارش اولیای الهی همواره بر حفظ دانش از طریق نگارش و مکتوب سازی آن بوده است.
داوود اسدیان، معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این آیین با بیان اینکه فضای فیزیکی کتابخانه ای مراغه با توجه به ظرفیت بسیار بالای فرهنگی آن همچنان محدود است و رتبه مراغه از نظر این زیرساخت فرهنگی در رده‌های نهایی آذربایجان‌شرقی قرار دارد ابراز امیدواری کرد: با همکاری و هم افزایی شورا و شهرداری و همچنین اداره کل کتابخانه های عمومی استان هر چه سریعتر عملیات اجرایی احداث کتابخانه ۵ هزار متری شهرک ولیعصر شهر مراغه آغاز گردد تا علاوه بر افزایش سرانه فرهنگی، زمینه برای ایجاد کتابخانه مرکزی مجهز با خدمات به روز جهت استفاده مردم فرهنگ دوست شهرستان فراهم گردد.
اسدیان با تاکید بر اینکه پروژه های عمرانی به ویژه پروژه های خیّرساز نباید گرفتار پیچ و خم اداری شوند گفت: آغاز عملیات اجرایی این کتابخانه خیّرساز مطالبه مردم شهرستان است و نباید این مهم دچار مرور زمان و بروکراسی اداری شود.

گفتنی است کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه ای با زیربنای ۴۰۰ متر مربع و با هزینه کردی بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان تجهیز گردیده و در اختیار مردم فرهنگ دوست مراغه قرار گرفت. زمین این کتابخانه نهادی بوده و با مشارکت شهرداری مراغه در دو طبقه احداث گردیده که طبقه همکف آن به فرهنگسرا و طبقه اول آن به کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه ای اختصاص یافته است.
شایان ذکر است شهرستان مراغه دارای ۴ باب کتابخانه با نام های: کتابخانه های عمومی اوحدی مراغه ای، خواجه نصیرالدین طوسی، ثامن الائمه خداجو و شهید عطایی ورجوی می باشد که با افتتاح کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه ای تعداد کتابخانه های عمومی این شهرستان به ۵ باب رسید.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ