فهرست
متون عمومي
بيشتر
اخبار
1399/2/10 چهارشنبه نگاهی به منابع دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی/ (گروه سنی کودک) گنبد خورشید کتاب گنبد خورشید مجموعه‌ای از شعرهای کودکانه با موضوع امام رضا علیه‌السلام است که با زبانی ساده و بیانی عاطفی به جنبه‌های مختلفی از زیارت امام هشتم برای کودکان مانند جشن میلاد، نذری شله زرد، کفشداری و نقاره‌خانه‌ها حرم، سوغاتی زیارت و... پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کار ادبی برای کودکان و انتقال مفاهیم به آنها ظرایف خاصی دارد. زبان صمیمی، دوری از تکلف و پیچیدگی، توجه به احساسات و دنیای کودکانه برخی از نکاتی است که باید در خلق اثر ادبی ویژۀ کودکان به آن دقت کرد. کتاب گنبد خورشید مجموعه‌ای از شعرهای کودکانه با موضوع امام رضا علیه‌السلام است که با زبانی ساده و بیانی عاطفی به جنبه‌های مختلفی از زیارت امام هشتم برای کودکان مانند جشن میلاد، نذری شله زرد، کفشداری و نقاره‌خانه‌ها حرم، سوغاتی زیارت و... پرداخته است.

کتاب دارای ۱۱ شعر با این عناوین است: جشن تولد، نذر، خادم پیر، یک حس شاعرانه، فوارۀ خوشبخت، یک ساک پروانه، شفا، قاصدک در باد، فرش حرم، هواپیما و نقاشی.

در صفحۀ ۱۲ کتاب شعر «یک ساک پروانه» با موضوع سوغاتی زیارتی پدر برای فرزندش آمده است که در ادامه آن را با هم می‌خوانیم:

بابا که مشهد بود

برگشته است امشب

داریم از خنده

صد غنچه روی لب

او با خود آورده

یک ساک، پروانه

سوغاتی و شادی

پخش است در خانه

امشب به من بابا

یک آسمان داده

چون هست سوغاتم

تسبیح و سجاده

معصومه مهری قهفرخی، شاعر کتاب، متولد استان چهارمحال و بختیاری است که از دهۀ هفتاد نوشتن و سرودن شعر را آغاز کرد. برخی آثار وی عبارتند از: خنده پر، پرنده پر: مجموعه شعر کودک (دفاع مقدس )؛ و سیب سهم خداست...؛ بغض‌های من پرنده می‌شوند: مجموعه شعر نوجوان رضوی. مجموعه شعر کودک گنبد خورشید را بنیاد فرهنگی امام رضا علیه‌السلام در سال ۱۳۹۵ در ۲۳ صفحه منتشر کرده و چاپ دوم اثر را انتشارات علیون در سال ۱۳۹۸ روانۀ بازار کتاب کرده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار قبلی
ساعت
جمعه 29 تیر 1403