فهرست
متون عمومي
بيشتر
اخبار
1399/2/10 چهارشنبه نگاهی به منابع دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی/ (گروه سنی کودک) زندگی حضرت معصومه علیها السلام این کتاب اثری مصور و رنگی است که در ۱۱ بخش کوتاه، زندگی حضرت از تولد تا رحلت را به زبانی ساده همراه با تصایری زیبا برای کودکان روایت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کودکان به‌ویژه دختران به الگویی مناسب نیاز دارند تا از همان ابتدا در شکل‌گیری رفتارشان اثرگذار باشد. حضرت معصومه علیها السلام از نیکوترین سرمشق‌های دینی برای فرزندان ما به‌شمار می‌روند. آشنایی بچه‌ها با زندگی آن حضرت، بهترین راهی است که می‌تواند آنها را از شیوه‌های رفتاری و سلوک زندگی ایشان آگاه سازد. کتاب پیش رو توانسته است با رعایت ویژگی‌های بصری و زبانی موردنیاز کودکان سهم مهمی در این مسیر داشته باشد و کار والدین دغدغه‌مند را در تربیت دینی فرزندان خود آسان سازد.

کتاب «زندگی حضرت معصومه علیها السلام» اثری خواندنی و جذاب برای کودکان است. این کتاب اثری مصور و رنگی است که در ۱۱ بخش کوتاه، زندگی حضرت از تولد تا رحلت را به زبانی ساده همراه با تصایری زیبا برای کودکان روایت می‌کند. عناوین کتاب از این قرار است: گلی در مدینه؛ فاطمه؛ شش سالگی؛ چهار سالِ سخت؛ معصومه؛ بانوی دانا؛ سفر برادر؛ به دنبال برادر؛ شهرِ دوستان؛ یک گل و هزار پروانه؛ به‌سوی آسمان.

در صفحۀ ۲۲ کتاب، داستان ورود حضرت به قم با عنوان «یک گل و هزار پروانه» آمده است که آن را با هم می‌خوانیم:

فاطمه معصومه علیها السلام و همراهان روز بیست‌وسوم ربیع‌الاول کنار قم رسیدند.

خبرِ رسیدن او مثل نسیم بهار، در شهر پیچید.

همه شادی‌کنان به‌سوی دروازۀ شهر دویدند.

آن‌ها با خوشحالی به هم می‌گفتند:

مژده مژده! فاطمه معصومه علیها السلام آمده!

دخترِ امام کاظم آمده!

همه دور شتر او حلقه زدند.

موسی بن خزرج که از دوستان اهل بیت علیهم‌السلام بود، جلو دوید و افسار شتر را در دست گرفت و فاطمه معصومه علیها السلام و همراهانش را به خانۀ خودش برد.

خالق این کتاب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی (متولد سال ۱۳۴۸ در اراک) از نویسندگان و شاعران آیینی کودک است. ایشان آثار متعددی را در حوزه‌های سیرۀ پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله وسلم و اهل بیت علیهم‌السلام، اخلاق، عقاید، احکام، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ایران‌شناسی برای کودکان نوشته است. برخی از آثار ایشان عبارتند از: مجموعۀ پیامبر عزیز ما، مجموعۀ گل و پروانه، پنج شاخه گل، هدیه‌های خدا، دنیای ما چه زیباست، باغ سبز نماز، هدیه‌های انقلاب، خاطرات یک چپیه و سرزمین ایران سرزمین ایمان. کتاب زندگی حضرت معصومه علیها سلام را انتشارات کتابک در سال ۱۳۹۷ با تصویرگری معصومه حاجی‌وند در ۲۴ صفحه با قطع خشتی منتشر کرده و چاپ دوم آن را در سال ۱۳۹۸ روانه بازار نشر کرده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار قبلی
ساعت
یکشنبه 31 تیر 1403