منو صفحات عمودي
اخبار
1400/8/29 شنبه با حضور کتابداران و برگزیدگان استانی؛ آیین استانی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تبریز برگزار شد مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار آذربایجان شرقی با تقدیر از 17 فعال عرصه کتاب و کتابخوانی در تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، روز چهارشنبه 26 آبان ماه با حضور سید باقر میرعبدالهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ محمد جوادی مدیرکل زندانها و اقدمات تامینی و تربیتی آذربایجان شرقی؛ شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ امیر تقی زاده، معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولان، اصحاب رسانه، کتابداران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.
سیدباقر میرعبدالهی مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم با تبریک روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار به همه کتابداران کشور به ویژه کتابداران کتابخانه های عمومی سراسر کشور گفت: هنگامی که نامگذاری های ایام تقویمی به یک موضوع فرهنگی اختصاص می یابد قطعا فراتر از یک مناسب تقویمی بوده و همزمان هم وظیفه کتابداران و هم نقش خطیر کتابداران را در جامعه بیان و گوشزد می نماید. وی با اشاره به واژه عمومی در نام نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت این واژه چه بسا دلالت بر این دارد که کتابدار و کتابخانه عمومی مهم است چون عموم مردم مهم هستند.
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه خوشبختانه اکثر کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی کشور تحصیلات مرتبط با حوزه دارند و با سیاست های کلان نهاد دوره های آموزشی به روز و مرتبط با نیازهای روز شغلی برای کتابداران این سازمان تدارک دیده می شود افزود: سعی نویسندگان، ناشران، ویراستاران، مدیران و اعضای ستادی نهاد کتابخانه های عمومی کشور زمانی به ثمر می رسد که کتابدار به عنوان مشاور اطلاعاتی امین، کار خود را به خوبی انجام دهد که لازمه آن ترکیب دانسته های آکادمیک از یک سو و مهارت های عملی ارتباط موثر با مخاطبان از سوی دیگر است.
میرعبدالهی در بخش دیگری از سخنان خود در این مراسم با آسیب شناسی کتاب های ترجمه شده در حوزه کودک و نوجوان به ویژه کتاب های داستانی که با قیمت های کمتر از کتاب های تالیفی نیز عرضه می شود گفت: کثرت این کتاب ها لزوما به معنای درستی و قابل توزیع بودن این کتاب ها نیست. مترجمانی که هم به تناسبات فرهنگی جامعه ما توجه داشته باشند و هم تسلط کافی به زبان مبدا و مقصد داشته باشند و هم لحن روایات برای کودکان و نوجوانان را آشنا باشند متاسفانه بسیار کم هستند و برخی از این ترجمه های به واقع زبان فارسی را تخریب می نمایند و انتخاب های اشتباهی هستند که در روان کودک و نوجوان جامعه ما تاثیر منفی می گذارند.
شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این آیین با تاکید بر اینکه کتابخوانی فضیلتی ضروری است که در جامعه کمرنگ تر شده است نقش کتابداران را در رونق دوباره این فضیلت مهم برشمرده و افزود: در سیاست پیش رو نهاد کتابخانه های عمومی کشور که کتابخانه را به عنوان پایگاه اجتماعی برای همه اقشار جامعه می داند کتابدار فقط بایگان کتاب نیست بلکه کتابدار مشاور امینی است که همه اقشار جامعه برای برطرف کردن نیازهای اطلاعاتی و اجتماعی و فرهنگی خود بتوانند به وی مراجعه کرده و نتیجه لازم را بگیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، با تاکید بر جایگاه والای کتاب در تمدن بشری گفت: کتاب حاصل اندیشه مکتوب بشری است و جامعه ای موفق به رسیدن به قله های ترقی همه جانبه خواهد بود که کتابخوانی را به عنوان الگو غالب در میان همه اقشار خود رواج نماید.
شهرام خدایی، با بیان اینکه موثرترین شیوه مقابله با هجمه گسترده فرهنگی که ریشه و بنیان زندگی ایرانی و اسلامی را نشانه رفته است تولید محتوای فرهنگی خوب و مفید است گفت: با شیوع اپیدمی کرونا با وجود تعطیلی فیزیکی کتابخانه ها، فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی تعطیل نبوده و در یکسال گذشته بالغ بر 50 هزار محتوای فرهنگی توسط کتابداران استان تهیه شده و در فضای مجازی بارگزاری گردیده است.
در انتهای این مراسم از دو کتابخانه برتر، یک مسئول برتر کتابخانه، 4 کتابدار نمونه، 5 کتابخوان برتر، یک انجمن نمونه استان و یک کتابخانه به دلیل فعالیت شاخص در سال 1400 تجلیل شد.
برگزیدگان بیست و نهمین دوره هفته کتاب استان آذربایجان شرقی از این قرار است:
کتابخانه های برتر آذربایجان شرقی:
کتابخانه دانش شیرامین
کتابخانه معلم لیوارجان
مسئول برتر کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی:
کلثوم دیزجی، مسئول کتابخانه عمومی شهید مهدی باکری ملکان
کتابداران برتر آذربایجان شرقی:
میترا نوری، کتابدار کتابخانه عمومی مرکزی تبریز
لیلا کرباسی، کتابدار کتابخانه عمومی پارکشهر مرند
معصومه احمدپور، کتابدار کتابخانه عمومی شمیم کوثر مرند
مهسا نقی زاده، کتابدار کتابخانه عمومی حسین بن علی(ع) تیمورلو آذرشهر
کتابخوانان برتر استان آذربایجان شرقی:
سبحان کریم زاده، عضو کتابخانه عمومی آیت الله نجفی اهر
اسرا علیزاده، عضو کتابخانه عمومی امیرالمومنین (ع) ورزقان
ایمان ساعد خطیبی، عضو کتابخانه عمومی حسین بن علی (ع) تیمورلو
پریا اصغری، عضو کتابخانه عمومی آیت الله نجفی اهر
مهدی فارسی، عضو کتابخانه عمومی شهید داننده بستان آباد
انجمن کتابخانه های عمومی برتر استان آذربایجان شرقی:
انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خداآفرین به ریاست علی امیری راد
فعالیت شاخص کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی:
ساخت فیلم آموزشی استفاده از نرم افزار سامان، کتابخانه پارکشهر مرند

منبع: ahar azarshahr bostanabad tabriz jolfa khodaafarin marand malekan varzaghan
کلمات کليدي
هفته کتاب 1400
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]