منو صفحات عمودي
اخبار
1400/12/16 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی خبر داد: میزبانی 30 کتابخانه در سراسر استان برای طرح کتابخانه گردی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی گفت: در ۱۷ اسفند ماه سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، 30 کتابخانه در استان آماده پذیرایی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در طرح کتابخانه گردی هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، شهرام خدایی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: كتابخانه مهم ترین نهادی است که به نیازهای فرهنگی، اجتماعي و اطلاعاتی همۀ اقشار جامعه بدون در نظر گرفتن سن، جنس، مذهب، شغل، میزان تحصیلات، و دیگر خصوصیات و توانایی‌های فردی پاسخ مي‌دهد. با عنايت به رسالت کتابخانه‌های عمومی در ارتقای سطح فرهنگ كتاب و كتابخواني، آموزش مادام العمر افراد جامعه، آگاهي‌بخشي، اطلاع رساني، حافظ و انتقال‌دهنده‌ي ارزش‌هاي ديني و فرهنگی، مشاوره مناسب به اعضاء و نيز به عنوان مهم‌ترين ركن ساختاري نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور؛ تلاش براي بازشناسي اين جايگاه به‌ويژه در ميان نخبگان و مديران و تصميم‌سازان، امري ضروري است.
به همین منظور طرح «کتابخانه‌گردی» امسال بعد از دو سال وقفه به دلیل شرایط کرونایی روز سه شنبه ۱۷ اسفندماه، مصادف با اعیاد مبارک شعبان در کتابخانه های منتخب سراسر کشور برگزار می شود و این کتابخانه ها میزبان مسئولان سراسر کشور از جمله فرمانداران، استانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای شهر و روستا، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه محترم جمعه و جماعت، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها و گروه‌های مرجع و نخبگان خواهند بود.
شهرام خدایی با تاکید بر اینکه موضوع آسیب های اجتماعی یکی از موضوعات مورد توجه دست اندرکاران و سیاست گذاران است، اضافه کرد: از آنجا که کتابخانه ها در دسترس مردم قرار داشته و خدمات فنی و فرهنگی مختلفی ارائه می دهند و ارتباط کتابداران با مخاطبان منفک از مسائل اجتماعی نیست، کارکرد دیگری هم در چند سال گذشته برای کتابخانه ها تعریف شده و آن تبدیل کتابخانه ها به پایگاه های اجتماعی و محل رجوع عامه مردم است. است. به همین دلیل طیف متنوعی از فعالیت های آگاهی بخشی جمعی در کتابخانه طراحی شده که امیدوارم این کارکرد جدید موجب افزایش مراجعه به کتابخانه های عمومی و در نهایت افزایش سرانه مطالعه در جامعه گردد.
خدایی گفت: امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی که امکان تهاجم فرهنگی را فراهم کرده است، فرهنگ ها در هم تنیده شده، بنابراین فرهنگ موفق امروز فرهنگی است که در عین پویایی، خود انگیختگی ها، سنت ها و بنیان های اصیل خود را حفظ نماید یکی از راهکارهای آن که در نهاد کتابخانه های عمومی کشور برنامه ریزی شده است تولید و انتشار محتوای مناسب و خوب فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه است وقتی در این فضا تولید محتوای خوب و وسیعی داشته باشیم، دیگرانی که نظرهای مغرضانه و مخالف دارند، فرصت تحمیل آرایشان را بر کاربران پیدا نمی‌کنند چون دیگر یکه‌تاز این صحنه اطلاعاتی نیستند. کتابداران کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برای تحقق این امر که از جمله اهم موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز است، در یکسال گذشته بیش از 55 هزار محتوای فرهنگی کتاب محور تهیه و در فضای مجازی بارگذاری نموده اند.
وی افزود: از آنجا که نهاد کتابخانه ها به عنوان دستگاهی که در حوزه ترویج کتابخوانی نقش پررنگی در تحقق اسناد توسعه ای بالادستی دارد، طرح های مختلفی را پیشنهاد و اجرا و کرده که طرح کتابخانه گردی یکی از آنها است. بعد از تصویب این موضوع در نهاد، به همه استان ها ابلاغ شده و از استانداران، فرمانداران، اعضای شورای های اسلامی شهر و روستا، شهرداران، نمایندگی ولی فقیه در استان ها، مدیران استان ها دعوت شده است تا در کتابخانه ها حاضر شده و با خدمات کتابخانه ای آشنا شوند همچنین در این روز همه کسانی که علاقه مند به عضویت در کتابخانه ها باشند، کارت عضویت رایگان کتابخانه را دریافت خواهند کرد.
لیست کتابخانه های موجود در طرح کتابخانه گردی استان آذربایجان شرقی به شرح ذیل است:
رديف تاريخ شهرستان شهر نام كتابخانه
1 17 الی 19 اسفند اسکو سهند پیامبر اعظم(ص)
2 17 الی 19 اسفند اهر اهر آیت الله نجفی اهری
3 17 الی 19 اسفند اهر اهر شیخ شهاب الدین اهری
4 17 الی 19 اسفند آذرشهر آذرشهر الزهرا(س)
5 17 الی 19 اسفند آذرشهر آذرشهر شهدای فرهنگی
6 17 الی 19 اسفند بستان آباد بستان آباد شهید داننده
7 17 الی 19 اسفند بناب بناب آیت الله شهید مدرس
8    18اسفند تبریز باسمنج نور
9    19اسفند تبریز سردرود شهید حمید باکری
10    17اسفند تبریز تبریز مرکزی تبریز
11 17 الی 19 اسفند جلفا هادیشهر فرهنگ
12 17 الی 19 اسفند چاراویماق چاراویماق یادگار امام(ره)
13 17 الی 19 اسفند خداآفرین خمارلو خاقانی
14 17 الی 19 اسفند خداآفرین لاریجان شهید نیازی
15 17 الی 19 اسفند سراب سراب شیخ ولی الله اشراقی
16 17 الی 19 اسفند شبستر شبستر شیخ محمود شبستری
17 17 الی 19 اسفند شبستر شبستر گلشن راز
18 17 الی 19 اسفند عجبشیر عجبشیر شهید رجایی
19 17 الی 19 اسفند کلیبر کلیبر حکیم نباتی
20 17 الی 19 اسفند مراغه مراغه اوحدی مراغه ای
21 17 الی 19 اسفند مرند مرند پارک شهر
22 17 الی 19 اسفند مرند مرند شمیم کوثر
23 17 الی 19 اسفند ملکان ملکان شهید مهدی باکری
24 17 الی 19 اسفند میانه میانه پیامبر رحمت(ص)
25 17 الی 19 اسفند ورزقان خاروانا حاج حسین واعظ حسینی
26 17 الی 19 اسفند ورزقان ورزقان امیرالمومنین(ع)
27 17 الی 19 اسفند هریس هریس شهید فخیمی
28 17 الی 19 اسفند هریس هریس امام صادق(ع)
29 17 الی 19 اسفند هشترود هشترود آیت الله انتظاری
30 17 الی 19 اسفند هوراند هوراند ولایت
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]