منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
جستجو
فهرست
ورود

:.اخبار


در چهاردهمین جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان موردتاکید قرار گرفت: تلاش در راستای جذب حمایت بانک ها و موسسات مالی جهت مشارکت آنها در کتابخانه سازی به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی، چهاردهمین جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان در ششم آبان ماه 1394 با حضور اعضا و مهمانان جلسه جناب اقای مهندس احمدی سرپرست محترم امور شعب بانک مسکن و جناب آقای مهندس خیاط زاده ‏مشاور محترم سرپرست امور شعب بانک مسکن در دفتر مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تشکیل گردید.

در ابتدای جلسه آقای جلالی رئیس هیات مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز استان ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور اعضا و مهمانان گرامی، ورود بانک ها را به امر کتابخانه سازی یک فرصت استثنایی هم برای بانک ها و هم برای تشکیلات کتابخانه های عمومی کشور دانست. وی همچنین از پیش قدم شدن بانک مسکن برای بررسی جوانب این امر قدرانی کرد.

در ادامه آقای بشیری مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز، به ارائه گزارشی از عملکرد  انجمن و فعالیت های دردست اقدام و پیش رو انجمن پرداخته و گفت: علاوه بر آوازه بلند ما در شهر تبریز با توجه به اینکه اولین  کتابخانه عمومی کشور- استخدام اولین کتابدار- اولین کتابخانه مردمی اولین چاپخانه در این استان اتفاق افتاده و بزرگترین کتابخانه مرکزی نیز چه ازجهت مساحت و زیر بنا و از جهت کتب خطی و سنگی و منابع خاص (بجز کتابخانه های خاص از جمله کتابخانه مرعشی نجفی کتابخانه آستان قدس-کتابخانه ملی ) نیز متعلق به این استان می باشد اما  فعلا از جهت فضاهای کتابخانه ای و با توجه به آمار کشوری وضعیت مطلوبی برای استان در این حوزه حاکم نمی باشد و دارای کمبودهای عدیده ای در این زمینه می باشیم. در استان بخصوص در شهر تبریز علاوه بر استانداردهای بین المللی، بر اساس استانداردهای کشوری  نیاز به احداث 50باب کتابخانه استاندارد دیده می شود همچنین در بسیاری از محلات تبریز با وجود جمعیت 300هزار نفری کتابخانه عمومی وجود ندارد.  با توجه به شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه سرمایه ای که در کتابخانه ها هزینه می شود بالاترین بهره وری را دارند. و از آنجایی که امروزه شاهد  احداث کتابخانه و مراکز آموزشی توسط بانکها در سایر استانها هستیم ما نیز از  تمامی بانک ها به خصوص سرپرستی بانک مسکن که امروز مهمان انجمن هستند تقاضای همکاری در ساخت و تجهیز کتابخانه در سطح استان و شهرستان تبریز را داریم.

در ادامه نشست آقای احمدی سرپرست محترم امور شعب بانک مسکن ضمن تشکر از دعوت و خرسندی از حضور در جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گفت:  بانک مسکن بانک دولتی است و در زمینه ارتقای فرهنگی و آموزشی کشور به هیچ وجه نگرشی صرفا تجاری و درآمدی ندارد و به این مقوله با دید حمایتی نگاه می شود. به عنوان مثال ما هر ساله چند باب مدرسه در مناطق محروم کشور  احداث می کنیم. بنده هم به نمایندگی از بانک مسکن موافقم که در برخی از برهه های زمانی کتابخانه سازی حتی از مدرسه سازی هم مهمتر است و بر نقش بی بدیل کتابخانه در حفظ اقشار مختلف جامعه از گزند آسیب های اجتماعی تحمیل شده کاملا واقف می باشم. با توجه به این جلسه و مطالب ذکر شده  بنده به عنوان نماینده بانک مسکن در استان قول همکاری مساعد را در زمینه ساخت و تجهیز کتابخانه  به و مشارکت در این امر خداپسندانه را می دهم و هر نیازی که چه از نظر احداث کتابخانه تجهیز- پرسنل کتابخانه و ...  که انجمن اولویت بداند ما آمادگی این را داریم که در اولین فرصت ورود پیدا کنیم .

آقای خیاط زاده مشاور محترم سرپرست امور شعب بانک مسکن نیز با استقبال از حضور و ایفای نقش بانک ها در امر کتابخانه سازی گفت: بانک مسکن در بحث عملیاتی ، اخیرا  برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با عنوان بانک مسکن حامی لبخند کودکان  را انجام داده اند و ما بحث تامین مالی را انجام دادیم . ما در حوزه عملیاتی کار مشکل نداریم اما برای پیشبرد کار باید ابتدا  نیازسنجی صورت گرفته توسط انجمن به صورت کتبی ارائه شود تا توسط این نمایندگی به هیئت مدیره بانک مسکن انعکاس داده شود تا تفاهم های صورت گرفته در غالب  تفاهم نامه دو طرفه به امضا برسد.

منوچهر جعفری سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور اعضا و مهمانان به واکاوی مشکلات موجود در حوزه مطالعه و کمبود فضای کتابخانه ای در سطح استان پرداخت و گفت: در بیشتر موارد ارباب رجوع ها مراجعه می کنند و اعلام می کنند که مسافت طولانی را طی نمودند تا به کتابخانه برسند و این نشان از کمبود مراکز فرهنگی می باشد. ما حتی در شهر تبریز و کتابخانه مرکزی تبریز که بزرگترین کتابخانه تحت اداره نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد از لحاظ فضای مطالعه با مشکل مواجهیم و در فصولی از سال فضای موجود برای مطالعه در این کتابخانه پاسخگوی نیاز مراجعان آن نمی باشد.  جعفری سپس به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداخت و ابراز امیدواری کرد تا در کوتاهترین زمان با رفع موانع موجود زمینه ورود بانک ها مانند بانک مسکن به امر کتابخانه سازی در سطح استان محیا شود تا بتوان از این پتانسیل عظیم حمایتی جهت پیشبرد اهداف فرهنگی جامعه و استان آذربایجان شرقی استفاده کرد.

اخبار بیشتر